• 3267 marta o'qildi
“Moliyaviy hisob tizimini xalqaro talab va standartlarga muvofiq takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–282-son, 15.09.2025-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, jamiyat va iqtisodiyot uchun muhim ahamiyatga ega tadbirkorlarga nisbatan Jamoat ahamiyatiga ega tashkilotlar huquqiy maqomi joriy qilinadi.
Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlarini joriy qilish bo‘yicha respublika komissiyasi tuziladi.
Faoliyat turi va aktivlari miqdori tufayli yuqori ijtimoiy va iqtisodiy ta’sirga, keng doiradagi manfaatdor tomonlarga ega bo‘lish mezonlariga javob beradigan tadbirkorlar Jamoat ahamiyatiga ega tashkilotlar toifasiga kiritiladi.
Belgilangan mezonlarga javob beradigan tadbirkorlar har yili 1-iyulgacha Jamoat ahamiyatiga ega tashkilotlar reestriga kiritiladi.
2026-yil 1 yanvardan Reestr Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan elektron shaklda yuritiladi va har yili 1-iyulgacha Hukumat portali yagona platformasi hamda Ochiq ma’lumotlar portaliga joylashtiriladi.

• 3023 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О мерах по совершенствованию системы финансового учета в соответствии с международными требованиями и стандартами» (№ ПП–282 от 15.09.2025 г.).
Согласно постановлению, для предпринимателей, имеющих важное значение для общества и экономики, вводится правовой статус организаций, имеющих общественное значение.
Создается Республиканская комиссия по внедрению международных стандартов финансовой отчетности.
Предприниматели, которые по виду деятельности и размеру активов обладают высоким социальным и экономическим влиянием и соответствуют критериям наличия широкого круга заинтересованных сторон, будут отнесены к категории организаций, имеющих общественное значение.
Предприниматели, отвечающие установленным критериям, ежегодно до 1 июля будут включаться в Реестр организаций, имеющих общественное значение.
С 1 января 2026 года Реестр будет вестись Министерством экономики и финансов в электронном виде и ежегодно до 1 июля размещаться на единой платформе Правительственного портала, а также на Портале открытых данных.