• 11446 marta o'qildi
Qarorga ko‘ra, 2024/2025 o‘quv yilidan davlat oliy ta’lim muassasalarida turizm va mehmonxona xo‘jaligi sohalarida kadrlar tayyorlash tizimi uch yillik oliy ta’lim dasturlari asosida yo‘lga qo‘yiladi va o‘quv jarayoni “blok-modulь” tizimiga asoslangan dual ta’lim shaklida tashkil etiladi.
Bunda, o‘quv jarayonlarining nazariy va amaliy mashg‘ulotlar ulushini:
• 1 bosqichda – 80 foiz nazariy va 20 foiz amaliy;
• 2 bosqichda  – 50 foiz nazariy va 50 foiz amaliy;
• 3 bosqichda  – 30 foiz nazariy va 70 foiz amaliy bo‘lishi nazarda tutiladi.
2024-yil 1-avgustdan turizm sohasida kadrlar tayyorlovchi oliy ta’lim muassasalarida yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lmagan amaliyot bazalarini (turoperator, turagent, gid-tarjimon, mehmonxona va turizm transporti xizmatlarini ko‘rsatish ob’ektlari) belgilangan tartibda tashkil etishga ruxsat beriladi.
2027-yil 1 yanvargacha turizm sohasida kadrlar tayyorlovchi oliy ta’lim muassasalarining amaliyot bazalarida ko‘rsatilgan xizmatlar uchun foyda solig‘i ushbu soliq bo‘yicha belgilangan soliq stavkalariga nisbatan 50 foizga kamaytirilgan stavkada to‘lanadi.
Qarorga muvofiq,  2025/2026 o‘quv yilidan Samarqand shahridagi Xalqaro turizm akademiyasida mehmonxonalar va restoranlar uchun yuqori malakali xizmat ko‘rsatuvchi xodimlarni tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi.
2025-yil 1-martgacha “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti qoshidagi professional ta’lim muassasalariga xalqaro darajada tan olingan ta’lim dasturlarini “franshiza” asosida joriy etish choralari ko‘riladi.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi:
• 2024/2025 o‘quv yiligacha turizm va mehmonxona xo‘jaligi sohalari bo‘yicha oliy ta’lim dasturlarini jahon reytingida birinchi 100 talikka kiruvchi nufuzli OTMlarning ta’lim dasturlari asosida qayta ko‘rib chiqadi;
• turizm va mehmonxona xo‘jaligi sohalariga oid oliy ta’lim yo‘nalishlarining dual ta’lim shakli bo‘yicha Ta’limning xalqaro standart tasniflagichi darajalari bilan uyg‘unlashgan yangi malaka talablari hamda ta’lim dasturlarini ishlab chiqadi;
• belgilangan OTMlar huzurida shartnoma asosida arab, yapon, xitoy, hind, ispan, italyan, koreys, urdu, indonez va malay tillarida xizmat ko‘rsatuvchi gid-tarjimonlarni tayyorlash bo‘yicha qo‘shimcha kurslarni tashkil etadi.
Restavratorlarni qayta o‘qitish va malakasini oshirish markazi negizida yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lgan Turizm sohasida kadrlarni qayta tayyorlash va malaka oshirish markazi tashkil qilinadi.

• 11447 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О мерах по совершенствованию системы подготовки кадров в сфере туризма» (ПП №269 от 18.07.2024 года).
Согласно Постановлению, с 2024/2025 учебного года в государственных высших образовательных учреждениях будет налажена система подготовки кадров в сфере туризма и гостиничного хозяйства на основе трехлетних программ высшего образования, а образовательный процесс будет организован в форме дуального образования на основе системы «блок-модуль».
При этом, доля теоретических и практических занятий в процессах обучения будет составлять:
• на первом курсе – 80 процентов теория и 20 процентов практика;
• на втором курсе – 50 процентов теория и 50 процентов практика;
• на третьем курсе – 30 процентов теория и 70 процентов практика.
С 1 августа 2024 года высшим образовательным учреждениям, осуществляющим подготовку кадров в сфере туризма, будет разрешено в установленном порядке создавать на своей территории базы прохождения практики (объекты оказания услуг туроператора, турагента, гида-переводчика, а также гостиничных и туристских транспортных услуг) без статуса юридического лица.
До 1 января 2027 года налог на прибыль за оказанные услуги в базах прохождения практики высших образовательных учреждений, осуществляющих подготовку кадров в сфере туризма, будет уплачиваться  по ставке, сниженной на 50 процентов от установленной налоговой ставки.
В соответствии с Постановлением, с 2025/2026 учебного года будет налажена подготовка высококвалифицированного обслуживающего персонала для гостиниц и ресторанов в Международной академии туризма в городе Самарканде.
До 1 марта 2025 года будут приняты меры по внедрению международно-признанных образовательных программ на основе «франшизы»  в профессиональных образовательных учреждениях при Международном университете туризма и культурного наследия «Шелковый путь».
Министерство высшего образования, науки и инноваций:
• до 2024/2025 учебного года  пересмотрит  программы высшего образования в сфере туризма и гостиничного хозяйства на основе образовательных программ престижных вузов, входящих в топ-100 мирового рейтинга;
• разработает новые квалификационные требования и образовательные программы, соответствующие уровням Международной стандартной классификации образования, по дуальной форме направлений высшего образования в сфере туризма и гостиничного хозяйства;
• организует дополнительные курсы по подготовке гидов-переводчиков, оказывающих услуги на арабском, японском, китайском, хинди, испанском, итальянском, корейском, урду, индонезийском и малайском языках при определенных вузах.
На базе Центра переподготовки и повышения квалификации реставраторов  будет создан Центр переподготовки и повышения квалификации кадров в сфере туризма со статусом юридического лица.