• 8965 marta o'qildi
Xalqaro haydovchilik guvohnomalari va Yo‘l harakati to‘g‘risidagi Konventsiya (Vena, 1968-yil 8-noyabrь) talablariga javob beradigan milliy haydovchilik guvohnomalari O‘zbekiston Respublikasi hududida avtomototransport vositalarini boshqarish uchun haqiqiy hisoblanadi.
Xorijiy fuqarolar va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning hamda O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining xorijiy davlatlarda olgan haydovchilik guvohnomalarini O‘zbekiston Respublikasining milliy haydovchilik guvohnomalariga almashtirishdan oldin ular YHXBB orqali Tashqi ishlar vazirligida tekshiriladi.
Tekshirish natijasida haydovchilik guvohnomalari tasdiqlangan shaxslarning haydovchilik guvohnomasi, ular tibbiy ko‘rikdan o‘tib, nazariy va amaliy imtihonlarni topshirganlaridan so‘ng, O‘zbekiston Respublikasining milliy haydovchilik guvohnomalariga almashtiriladi.
Haydovchilik guvohnomasini olish uchun imtihon topshirish tartibi bilan batafsil havolada tanishing.

• 8966 количество просмотров
Международные водительские удостоверения и национальные водительские удостоверения, отвечающие требованиям Конвенции о дорожном движении (Вена, 8 ноября 1968 года), являются действительными для управления автомототранспортными средствами на территории Республики Узбекистан.
Водительские удостоверения других иностранных граждан и лиц без гражданства, а также полученные гражданами Республики Узбекистан в иностранных государствах перед заменой их на национальные водительские удостоверения Республики Узбекистан проверяются ГУБДД через Министерство иностранных дел.
Водительское удостоверение такого лица, подтвержденное в результате проверки, заменяются на национальное водительское удостоверение Республики Узбекистан после прохождения им медицинского осмотра, сдачи теоретического и практического экзамена.