• 5837 marta o'qildi
O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari davlat himoyasidadir. Chet eldagi O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi vakolatxonalari va huquqni muhofaza qiluvchi organlarga o‘z huquqlarini himoya qilish uchun murojaat qilishlari mumkin.
O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik idoralariga murojaat qilish
• Diplomatik vakolatxona rahbari o‘zi ishlab turgan davlatda tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy yo‘lni samarali davom ettirish, mamlakat manfaatlarini, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari va yuridik shaxslarining huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish hamda ilgari surishni ta’minlaydigan O‘zbekiston Respublikasining oliy rasmiy vakili hisoblanadilar.
• Muammoli masalalar yuzaga kelganda, O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik idoralariga murojaat qilish mumkin.
• Xorijga chiqayotgan fuqarolarga chiqish rejalashtirilayotgan davlatga xorijiy fuqarolarning kirishi to‘g‘risidagi ma’lumotlarni oldindan o‘rganishi tavsiya etiladi. Bunda o‘sha davlatning diplomatik yoki konsullik idorasi veb-sahifasidan axborot olish mumkin.
• Shuningdek, xorijga chiqishdan oldin o‘sha davlatdagi O‘zbekiston Respublikasi diplomatik vakolatxonasi va konsullik idorasining manzili va telefon raqamlarini bilib olish tavsiya etiladi. Chunki bu idoralar xorijda O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining huquq va manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha zarur choralarni ko‘radilar.
Xorijiy davlatning huquqni muhofaza qiluvchi organlarigi murojaat qilish
• Har qanday fuqaro o‘z huquq va manfaatlarini himoya qilish maqsadida o‘zi borgan mamlakatning huquqni muhofaza qilish organlari (politsiya)ga murojaat etishi mumkin. Ular O‘zbekiston Respublikasining tegishli diplomatik idorasini bundan xabardor qiladi.

• 1285 количество просмотров
Граждане Республики Узбекистан находятся под защитой государства. Граждане Республики Узбекистан находящиеся за рубежом за защитой своих прав могут обратиться в дипломатические учреждения Республики Узбекистан или в правоохранительные органы.
Обращение в дипломатические учреждения Республики Узбекистан
• Глава дипломатического представительства является высшим официальным представителем Республики Узбекистан в государстве пребывания, обеспечивающим эффективное проведение внешнеполитического и внешнеэкономического курса, защиту и продвижение интересов страны, а также прав и законных интересов граждан и юридических лиц Республики Узбекистан.
• В случае возникновения проблемных вопросов, можно обратиться в дипломатические учреждения Республики Узбекистан за рубежом.
• Гражданам Республики Узбекистан, выезжающим за границу, рекомендуется заблаговременно изучить правила въезда и пребывания иностранных граждан в том государстве, в который они планируют выехать, на веб-сайте дипломатического или консульского учреждения данного государства.
• Также рекомендуется перед выездом за границу иметь при себе адрес и номера телефонов дипломатических представительств и консульских учреждений Республики Узбекистан в том государстве, куда планируется выезд, так как они принимают необходимые меры по защите прав и интересов граждан Республики Узбекистан за рубежом.
Обращение в правоохранительные органы зарубежных стран
• Любой гражданин для защиты своих прав и интересов может обратиться в правоохранительные органы (полицию) страны пребывания, которые уведомят соответствующее дипломатическое учреждение Узбекистана.