• 15803 marta o'qildi
Qonun davlat organlariga va mahalliy davlat hokimiyati organlariga, davlat muassasalariga, davlat unitar korxonalariga, davlat maqsadli jamg‘armalariga, shuningdek ustav fondida (ustav kapitalida) davlat ulushi 50 foiz miqdorda va undan ortiq bo‘lgan aktsiyadorlik jamiyatlariga nisbatan tatbiq etiladi.
Qonunda davlat organining yoki boshqa tashkilotning xodimi, manfaatlar to‘qnashuvi, manfaatlar to‘qnashuvini tartibga solish bo‘yicha maxsus bo‘linma, shaxsiy manfaatdorlik, yaqin qarindoshlar kabi asosiy tushunchalar kiritildi.
Quyidagi shaxslar davlat organining yoki boshqa tashkilotning xodimiga aloqador shaxslar deb e’tirof etiladi:
• davlat organi yoki boshqa tashkilot xodimining yaqin qarindoshlari;
• davlat organining yoki boshqa tashkilotning xodimi va (yoki) uning yaqin qarindoshlari qaysi yuridik shaxsning ustav fondi (ustav kapitali) aktsiyalariga yoki ulushlariga egalik qilsa, o‘sha yuridik shaxs;
• davlat organining yoki boshqa tashkilotning xodimi yoxud uning yaqin qarindoshlari qaysi yuridik shaxsda boshqaruv organining rahbari yoki a’zosi bo‘lsa, o‘sha yuridik shaxs.
Qonunga ko‘ra, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi manfaatlar to‘qnashuvi bilan bog‘liq munosabatlarni tartibga solish sohasidagi maxsus vakolatli davlat organidir.
Davlat organi yoki boshqa tashkilot xodimi tomonidan qonun talablariga rioya etilishi ustidan nazorat ushbu davlat organida yoki boshqa tashkilotda tuzilgan odob-axloq komissiyasi tomonidan amalga oshiriladi.

• 15804 количество просмотров
Действие Закона Республики Узбекистан "О конфликте интересов" распространяется на государственные органы и органы государственной власти на местах, государственные учреждения, государственные унитарные предприятия, государственные целевые фонды, а также на акционерные общества с долей государства в их уставном фонде (уставном капитале) в размере 50 процентов и более.
Законом введены такие основные понятия, как сотрудник государственного органа или иной организации, конфликт интересов, специальное подразделение по урегулированию конфликта интересов, личная заинтересованность, близкие родственники.
Связанными лицами сотрудника государственного органа или иной организации признаются следующие лица:
• близкие родственники сотрудника государственного органа или иной организации;
• юридическое лицо, акциями или долями уставного фонда (уставного капитала) которого владеют сотрудник государственного органа или иной организации и (или) его близкие родственники;
• юридическое лицо, в котором сотрудник государственного органа или иной организации или его близкие родственники являются руководителями или членами органа управления.
Согласно Закону, Агентство по противодействию коррупции будет являться специально уполномоченным государственным органом в сфере регулирования отношений, связанных с конфликтом интересов.
Контроль за соблюдением требований Закона сотрудником государственного органа или иной организации будет осуществлять комиссия по этике, созданная в данном государственном органе или иной организации.