• 14510 marta o'qildi
Oilaviy tadbirkorlikka ajratilgan kreditlarning muammoli qismini kamaytirish  yuzasidan o‘tkazilgan o‘rganishlar
2024-yil 1 apreldan 2024-yilda oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturlari doirasida kreditlar o‘zini o‘zi band qilgan jismoniy shaxslarga (asosiy ish joyiga ega shaxslar bundan mustasno) quyidagicha ajratiladi:
• 10 sotixli ixcham issiqxonalarni barpo etish va baliqchilik faoliyatini tashkil etish uchun 100 mln so‘mgacha garovsiz.
• aholi tomorqasida biznesni yo‘lga qo‘yish uchun o‘zlarining ichki imkoniyatlaridan foydalangan holda tadbirkorlik qilishni istagan aholiga issiqxona qurish, chorva mollari boqish, tomorqaga mavsumiy ekinlar ekish uchun kreditlar biriktirilgan bank va hokim yordamchisining ushbu tadbirlar amalga oshirilishi borasidagi kafilligi asosida naqd pulda berilishi mumkin.
• Mahallaga biriktirilgan bank va hokim yordamchisi mahalladagi kreditlar hisobiga amalga oshirilayotgan oilaviy tadbirkorlik loyihalarining natijadorligi uchun teng manfaatdor va javobgar bo‘ladi.
Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi vakolatli banklar bilan birgalikda 2024-yil 1-iyuldan mahallalarda dasturlar doirasida ajratilgan kreditlardan maqsadli foydalanilishi monitoringini va ularning samaradorligini baholash mexanizmini joriy etadi.

• 14511 количество просмотров
С 1 апреля 2024 года кредиты в рамках программ выделяются самозанятым физическим лицам (за исключением лиц, имеющих основное место работы):
• до 33 миллионов сумов, спустя один год – дополнительно до 50 миллионов сумов на револьверной основе при эффективности предпринимательской деятельности данного кредитополучателя, целевом использовании займа и при необходимости с ходатайством группы (не менее 3 граждан);
• владельцам приусадебных земель, имеющим более 10 соток земельной площади, и арендаторам – до 50 миллионов сумов без залога;
• для создания компактных теплиц на 10 сотках и организации рыбоводческой деятельности – до 100 миллионов сумов без залога.
• в направлении налаживания бизнеса на приусадебной земле населения с использованием им внутренних возможностей — гражданам, желающим заниматься предпринимательством, на строительство теплиц, выращивание скота, посев сезонных посевов на приусадебной земле на основе поручительства банка, прикрепленного по кредиту, и помощника хокима по осуществлению данных мер.
• Прикрепленный к махалле банк и помощник хокима являются в равной мере заинтересованными и ответственными за результативность проектов семейного предпринимательства, реализуемых в махалле за счет кредитов.
Агентство по работе махаллабай и развитию предпринимательства совместно с уполномоченными банками начиная с 1 июля 2024 года будут внедрять механизм осуществления мониторинга за целевым использованием кредитов, выделенных в рамках программ в махаллях, а также оценки их эффективности.