• 11818 marta o'qildi
“Yoshlarni kasbga (mutaxassislikka) va chet tillariga o‘qitish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Hukumat Qarori (213-son, 17.04.2024-y) qabul qilindi
Unga ko‘ra, Fuqarolarni (yoshlarni) chet tillariga o‘qitish va xorijiy davlatlarda ishlashga maqsadli tayyorlash markazini (Markaz) tashkil etiladi.
Professional ta’lim muassasalarida ta’lim oluvchilarni kasb (mutaxassislik) va chet tillariga o‘qitish bo‘yicha o‘quv kurslari tashkil etiladi Xorijda ishlash istagi bo‘lgan O‘zbekiston fuqarolarini ish beruvchilar tomonidan tanlab olish jarayonlarini tashkil etish Markazning asosiy vazifalaridan biri etib belgilandi.
O‘quv kurslarini muvaffaqiyatli tugatgan bitiruvchilarga davlat tomonidan tasdiqlangan namunadagi hujjat beriladi.
O‘quv kurslarida kadrlarni tayyorlash bir yilgacha bo‘lgan ta’lim dasturlariga muvofiq to‘lov-kontrakt asosida amalga oshiriladi.
O‘quv kurslari doirasida ta’lim oluvchilar ingliz, nemis, yapon, koreys, arab va boshqa talab yuqori bo‘lgan chet tillariga o‘qitiladi.
Professional ta’lim muassasalariga jalb etilgan ta’lim oluvchilar chet tilini mustaqil ravishda o‘rganib, xalqaro yoki unga tenglashtirilgan sertifikatni taqdim etgan taqdirda, ta’lim oluvchi tomonidan chet tilini o‘qish uchun sarflangan xarajatlarning 50 foizi, biroq bazaviy hisoblash miqdorining 10 baravaridan oshmagan qismi Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan qoplab beriladi.
Bunda xorijiy davlatga ishga jalb qilinadigan fuqarolar uchun chet tili bo‘yicha kamida B2 darajadagi, “Ausbildung” (dual ta’lim shakli) asosida xorijga ketadigan fuqarolar uchun nemis tili bo‘yicha kamida B1 darajadagi xalqaro tan olingan sertifikatni olish talab etiladi.
O‘quv kurslariga jalb qilingan pedagog kadrlarga faoliyat samaradorligidan kelib chiqib, har oy oylik maoshining 100 foizigacha miqdorda ustama to‘lanadi.

• 11819 количество просмотров
Принято Постановление Правительства «О мерах совершенствования системы обучения молодежи профессиям (специальностям) и иностранным языкам» № 213 от 17.04.2024 года
Согласно Постановлению, будет создан Центр (Центр) по обучению граждан (молодежи) иностранным языкам и целевой подготовке к работе в зарубежных государствах. Одной из основных задач Центра определена организация процессов отбора работодателями граждан Узбекистана, желающих работать за рубежом.
В профессиональных образовательных учреждениях будут организованы учебные курсы по обучению профессиям (специальностям) и иностранным языкам.
Выпускникам, успешно прошедшим учебные курсы, будет выдаваться документ утвержденного государством образца.
Подготовка кадров на учебных курсах будет осуществляться на платно-контрактной основе по образовательным программам сроком до одного года.
В рамках учебных курсов обучающиеся будут изучать английский, немецкий, японский, корейский, арабский и другие востребованные иностранные языки.
В случае, если обучающиеся, привлеченные в профессиональные образовательные учреждения, самостоятельно изучили иностранный язык и предъявят международный или приравненный к нему сертификат, им будет возмещено 50 процентов средств, затраченных для изучения иностранного языка, но в сумме, не превышающей 10 базовых расчетных величин, за счет средств государственного бюджета.
При этом, для граждан, привлекаемых на работу в зарубежную страну, требуется получение международно-признанного сертификата по иностранному языку уровня B2, а для граждан, выезжающих за рубеж на основе «Ausbildung» (дуальная форма обучения), - уровня B1 по немецкому языку.
Педагогическим кадрам, привлекаемым на учебные курсы, исходя из эффективности их деятельности выплачивается ежемесячная надбавка в размере до 100 процентов от их заработной платы.