• 8244 marta o'qildi
Davlat mulki bo‘lgan sport ob’ektlari va inshootlarining sport zallari hamda xonalarini nogironligi bo‘lgan shaxslarga sport bilan shug‘ullanish uchun bepul asosda taqdim etiladi, bundan qonunchilikda nazarda tutilgan hollar mustasno.
Davlat sportning paralimpiya turlari bo‘yicha murabbiylar, hakamlar hamda boshqa mutaxassislarni o‘qitish va tayyorlashni ta’minlaydi.
Davlat organlari nogironligi bo‘lgan shaxslarning sport bilan shug‘ullanishi uchun shart-sharoitlar yaratish va ularni sport bilan shug‘ullanishga jalb etishga doir dasturlarni nodavlat notijorat tashkilotlari, shu jumladan nogironligi bo‘lgan shaxslarning jamoat birlashmalari bilan birgalikda har yili ishlab chiqadi hamda amalga oshiradi.
Davlat nogironligi bo‘lgan shaxslarning sport bilan shug‘ullanishini moddiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash tizimini yaratadi.

• 8245 количество просмотров
Спортивные залы и помещения спортивных объектов и сооружений, находящихся в государственной собственности, предоставляются на бесплатной основе лицам с инвалидностью для занятия спортом за исключением случаев, предусмотренных законодательством.
Государство обеспечивает обучение и подготовку тренеров, судей и других специалистов по паралимпийским видам спорта.
Государственные органы совместно с негосударственными некоммерческими организациями, в том числе с общественными объединениями лиц с инвалидностью, ежегодно разрабатывают и реализуют программы по созданию условий и привлечению к занятию спортом лиц с инвалидностью.