• 7132 marta o'qildi
“Elektrotexnika sanoatining ishlab chiqarish va eksport salohiyatini yanada oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–15-son, 10.01.2024-y.) qabul qilindi
Qarorga ko‘ra, 2024-2025-yillar uchun elektrotexnika tarmog‘ini rivojlantirish bo‘yicha asosiy maqsadli ko‘rsatkichlar belgilandi. Unda quyidagilar nazarda tutilgan:
• misni qayta ishlash quvvatini 2024-yilda 140 ming va 2025-yilda 160 ming tonnaga etkazish;
• mahsulotlar ishlab chiqarish hajmini 2024-yilda 30,8 trillion so‘mgacha va 2025-yilda 38 trillion so‘mgacha oshirish;
• mahsulotlar eksport hajmini 2024-yilda 1,5 milliard AQSh dollari va 2025-yilda 2 millard AQSh dollari miqdorida ta’minlash.
Elektrotexnika sanoatida amalga oshiriladigan investitsiya loyihalarini moliyalashtirish uchun 2024-2026-yillarda tijorat banklariga, ularning buyurtmasiga asosan 3 yillik imtiyozli davr bilan 10 yil muddatga, yillik 5 foiz stavkada 100 mln AQSh dollari miqdorida kredit liniyasi ochiladi.
Bunda banklar tomonidan tadbirkorlarga 3 yillik imtiyozli davr bilan 10 yil muddatga yillik 7 foiz stavkada (shundan 2 foiz bank marjasi) kreditlar ajratiladi.
2027-yil 1 yanvargacha elektrotexnika mahsulotlarini sotishdan tushgan tushumi miqdori umumiy tushumining 80 foizidan kam bo‘lmagan elektrotexnika tarmog‘i korxonalariga foyda solig‘i va mol-mulk solig‘i bo‘yicha stavkalar 50 foizga kamaytiriladi.
2024-yil 1 apreldan davlat xaridlari doirasida chet ellik etkazib beruvchilar bilan bir qatorda mahalliy ishlab chiqaruvchilar ishtirok etganda ularga nisbatan import tovarlarining DDP (O‘zbekiston) narxidan quyidagi miqdorlarda narx preferentsiyasi beriladi:
• 3 ta va undan ortiq mahalliy ishlab chiqaruvchi ishtirok etgan taqdirda 15 foiz;
• 2 ta mahalliy ishlab chiqaruvchi ishtirok etgan taqdirda 12 foiz;
• 1 ta mahalliy ishlab chiqaruvchi ishtirok etgan taqdirda 8 foiz.
Qaror bilan shuningdek, 2024-yil 1 fevraldan O‘zbekistonga olib kirishda ularning sifati, xavfsizligi va servis kafolatini ta’minlaydigan ishlab chiqaruvchining vakolatli vakili yoki rasmiy dilerlari mavjud bo‘lishi talab qilinadigan mahsulotlar ro‘yxati tasdiqlandi.

• 7243 количество просмотров
Принято Постановление Президента Республики Узбекистан  «О дополнительных мерах по дальнейшему увеличению производительного и экспортного потенциала электротехнической промышленности» (ПП №15 от 10.01.2024 года)
Согласно Постановлению, определены основные целевые показатели по развитию электротехнической отрасли на 2024-2025 годы. Они предусматривают:
• доведение мощности переработки медного сырья до 140 тысяч тонн в 2024 году и до 160 тысяч тонн в 2025 году;
• увеличение объема производства продукции до 30,8 триллиона сумов в 2024 году и до 38 триллиона сумов в 2025 году;
• обеспечение объема экспорта продукции в размере 1,5 миллиарда долларов США в 2024 году и 2 миллиардов долларов США в 2025 году.
Для финансирования инвестиционных проектов, реализуемых в электротехнической промышленности, в 2024-2026 годах коммерческим банкам, на сновании их заявок, будет открыта кредитная линия в размере 100 млн долларов США сроком на 10 лет, с 3-летним льготным периодом, по ставке 5 процентов годовых.
При этом, банки предоставляют субъектам предпринимательства кредиты по ставке 7 процентов годовых (в том числе маржа банка - 2 процента), сроком на 10 лет, с 3-летним льготным периодом.
До 1 января 2027 года будут предоставлены налоговые льготы в виде снижения ставок по налогу на прибыль и налогу на имущество на 50 процентов предприятиям электротехнической отрасли, размер поступлений от реализации электротехнической продукции которых составляет не менее 80 процентов от общих поступлений.
С 1 апреля 2024 года отечественным производителям при их участии наряду с иностранными поставщиками в рамках государственных закупок будут предоставлены ценовые преференции от цены DDP (Узбекистан) импортных товаров в следующих размерах:
• 15 процентов - при участии 3 и более отечественных производителей;
• 12 процентов - при участии 2 отечественных производителей;
• 8 процентов - при участии 1 отечественного производителя.
Постановлением также утвержден Перечень продукции, при ввозе которой в Узбекистан с 1 февраля 2024 требуется наличие полномочных представителей или официальных дилеров производителя, обеспечивающих их качество, безопасность и сервисные гарантии.