• 13080 marta o'qildi
Harbiy lavozimlar (harbiy xizmatchilar egallashi lozim bo‘lgan shtat lavozimlari) va ularga muvofiq keladigan harbiy unvonlar harbiy qismlarning, harbiy xizmat nazarda tutilgan boshqaruv organlarining vazirliklar va idoralar muassasalarining shtatlarida nazarda tutiladi.
Harbiy lavozimlar oddiy askarlar, serjantlar va ofitserlar tarkibi lavozimlariga bo‘linadi.
Qurolli Kuchlarda oliy qo‘mondonlik lavozimlariga tayinlash va lavozimidan ozod qilish O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan amalga oshiriladi.
Harbiy xizmatchilar qonunchilikda belgilangan tartibda harbiy xizmatda qoldirilgan, shuningdek harbiy xizmatchilar uchun belgilangan ta’minotning barcha turlari, kafolatlar va imtiyozlar saqlangan holda davlat-huquq hamda mudofaa yo‘nalishidagi ishlarni bajarish uchun davlat hokimiyati va boshqaruvi organlariga, boshqa tashkilotlarga yuborilishi mumkin.

• 13077 количество просмотров
Военные должности (штатные должности, подлежащие замещению военнослужащими) и соответствующие им воинские звания предусматриваются в штатах воинских частей, органов управления, учреждений министерств и ведомств, в которых предусмотрена военная служба.
Военные должности подразделяются на должности рядового, сержантского и офицерского составов.
Назначение и освобождение от должности высшего командования Вооруженных Сил осуществляется Президентом Республики Узбекистан.
Военнослужащие могут быть откомандированы в органы государственной власти и управления, иные организации для выполнения работ государственно-правового и оборонного характера с оставлением на военной службе, а также с сохранением всех видов довольствия, гарантий и льгот, установленных для военнослужащих, в порядке, определяемом законодательством.