• 28382 marta o'qildi
Aholining ijtimoiy himoya olish huquqlarini ta’minlash hamda davlat ijtimoiy yordami va xizmatlarini ko‘rsatishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Hukumat qarori (539-son, 14.10.2023-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, 2023-yil 15-oktabrdan:
• o‘zgalar parvarishiga muhtoj bo‘lgan yolg‘iz yashovchi hamda yolg‘iz keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslar “Inson” ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatish markazlari tomonidan tasdiqlangan jadval asosida bir yilda kamida bir marotaba chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkaziladi;
• ijtimoiy xodimlarga fuqarolardan kam ta’minlangan oilalar bolalari uchun nafaqa va moddiy yordam tayinlash bo‘yicha arizalarni qabul qilish vakolati beriladi.
2024-yil 1 yanvardan I guruh nogironligi bo‘lgan shaxsga yoki 18 yoshgacha nogironligi bo‘lgan bolaga, shuningdek, davolash muassasasining xulosasiga ko‘ra o‘zgalarning parvarishiga muhtoj bo‘lgan 80 yoshga to‘lgan qariyalarga qarab turishning haqiqiy holatlari ijtimoiy xodimlar tomonidan bir yilda bir marotaba o‘rganiladi va o‘rganish ma’lumotlari “Yagona milliy ijtimoiy himoya” axborot tizimi orqali yuritib boriladi.
2024/2025 o‘quv yilidan Ijtimoiy himoya milliy agentligi tomonidan o‘tkaziladigan “Eng faol ijtimoiy xodim” ko‘rik tanlovining viloyat bosqichida g‘olib bo‘lgan ijtimoiy xodimlar davlat oliy ta’lim muassasalariga “Ijtimoiy ish” mutaxassisligi bo‘yicha to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilinadi.
2024-yil 1-iyuldan moddiy yordam va boshqa ijtimoiy xizmatlarni hisobga olishning yagona tizimini yaratish orqali har bir fuqaro (oila) uchun belgilangan ijtimoiy to‘lovlar, taqdim etilgan imtiyozlar, shu jumladan, subsidiyalar, xizmatlar va yordamlarning har bir fuqaro kesimida “Ijtimoiy himoya” ATda hisobi yuritiladi, shuningdek, qonunchilik hujjatlariga muvofiq ochilgan davlat jamg‘armalari va boshqa jamg‘armalar integratsiya qilinadi.
Ijtimoiy himoya milliy agentligi tomonidan:
• 2023-yil 1 noyabrdan ijtimoiy xizmatlar va yordamlar eksperiment tariqasida yo‘lga qo‘yiladigan tuman (shahar)larda “Inson” ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatish markazlarida og‘ir hayotiy vaziyatga tushgan shaxslar uchun psixologik yordam ko‘rsatish tizimi joriy etiladi;
• 2023-yil 15-noyabrgacha o‘zining tizimiga kiradigan tashkilotlarga tegishli bino va inshootlarga ijtimoiy himoya yo‘nalishidagi nodavlat notijorat tashkilotlarini, zaruratga ko‘ra, tekin foydalanish huquqi asosida joylashtirish choralari ko‘riladi;
• 2023-yil 1 dekabrgacha tibbiy-ijtimoiy ekspertizadan o‘tkazish natijasiga ko‘ra nogironligi bo‘lgan shaxs uchun sog‘lig‘ining holatiga ko‘ra mumkin bo‘lgan mehnat faoliyati turlari va mehnat sharoitlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar integratsiyasi ta’minlanadi;
• 2024-yil 1 yanvargacha ijtimoiy himoyaga muhtoj aholining murojaatlarini tezkor ko‘rib chiqishga mo‘ljallangan “ishonch telefoni” ishga tushiriladi.

• 30274 количество просмотров
Принято Постановление Правительства «О дополнительных мерах по обеспечению прав населения на социальную защиту и оказанию государственной социальной помощи и услуг» (№539 от 14.10.2023 года)
Согласно Постановлению, с 15 октября 2023 года:
• одинокие лица, нуждающиеся в постороннем уходе, а также одинокие пожилые лица и лица с ограниченными возможностями не реже одного раза в год проходят углубленное медицинское обследование по графику, утвержденному центрами социального обслуживания «Инсон»;
• социальным работникам предоставлены полномочия принимать заявления о назначении пенсий и материальной помощи детям из малообеспеченных семей.
С 1 января 2024 года реальные случаи ухода за лицом с инвалидностью I группы или за ребенком с инвалидностью в возрасте до 18 лет, а также пожилыми людьми в возрасте 80 лет и старше, нуждающимися в постороннем уходе по заключению лечебного учреждения, будут изучаться социальными работниками не реже одного раза в год, а данные исследования будут вестись через информационную систему «Единая национальная социальная защита».
С 2024/2025 учебного года социальные работники, победившие на региональном этапе конкурса «Самый активный социальный работник», проводимого Национальным Агентством социальной защиты населения, будут приниматься на платно-контрактное обучение в государственные высшие учебные заведения по специальности «Социальная работа».
С 1 июля 2024 года, путем создания единой системы учета материальной помощи и других социальных услуг, установленные социальные выплаты для каждого гражданина (семьи), предоставляемые льготы, включая субсидии, услуги и содействие, регистрируются в ИС «Социальная защита» в разрезе каждого гражданина, также будет осуществлена интеграция государственных и других фондов, открытых в соответствии с законодательными актами.
Национальным агентством социальной защиты:
• с 1 ноября 2023 года в районных (городских) центрах социального обслуживания «Инсон» будет внедрена система оказания психологической помощи лицам, оказавшимся в трудной жизненной ситуации;
• до 15 ноября 2023 года будут приняты меры по размещению негосударственных некоммерческих организаций в сфере социальной защиты населения в зданиях и сооружениях, принадлежащих организациям, входящим в систему Агентства, в случае необходимости на основании права безвозмездного пользования;
• до 1 декабря 2023 года по результатам медико-социальной экспертизы лицу с инвалидностью будет обеспечиваться интеграция информации о возможных видах трудовой деятельности и условиях труда;
• до 1 января 2024 года будет запущен номер «Телефона доверия», предназначенный для оперативного рассмотрения обращений социально уязвимых слоев населения.