• 17388 marta o'qildi
O‘zbekiston nogironlar jamiyati, O‘zbekiston nogironlar assotsiatsiyasi, O‘zbekiston karlar jamiyati hamda O‘zbekiston ko‘zi ojizlar jamiyatining vakillaridan iborat ishchi guruh ijtimoiy infratuzilma ob’ektlarida nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun qulay sharoitlar yaratilganligi yuzasidan o‘tkazilgan monitoring natijalariga ko‘ra 2023-yilda hududiy chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqadi.
Bino va inshootlarining loyihalashtirilishi hamda qurilishida qabul qilingan me’yorlarni O‘zbekiston Respublikasida nogironligi bo‘lgan shaxslarga to‘siqsiz muhit yaratish bo‘yicha belgilangan vazifalar talablariga muvofiq qayta ko‘rib chiqish bo‘yicha ma’sul tashkilotlarga qo‘yidagi vazifalar belgilangan:
O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari bilan birgalikda qadar quyidagilarni nazarda tutuvchi Vazirlar Mahkamasining tegishli hujjati loyihasini ishlab chiqadi
• nogironligi bo‘lgan shaxslarning ehtiyojlarini hisobga olgan holda eskirgan avtobus saroyini 2023 — 2025-yillarda bosqichma-bosqich to‘liq yangilash yuzasidan;
• nogironligi bo‘lgan shaxslarning jamoat transportlarida, shu jumladan shaharlararo poezdlar vagonlarida to‘siqsiz harakatlanishini ta’minlovchi yordamchi vositalar bilan 2023 — 2025-yillarda bosqichma-bosqich jihozlash yuzasidan.
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi:
• Qurilish vazirligi bilan birgalikda ijtimoiy-maishiy va madaniy maqsadlarga mo‘ljallangan qurilish ob’ektlarini hamda rekonstruktsiya qilinayotgan ob’ektlarni foydalanishga qabul qilishda jamoat birlashmalari vakillarining davlat qabul komissiyasi tarkibiga nogironligi bo‘lgan shaxslarning kiritilganligini o‘rganib chiqadi;
• Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi, Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan birgalikda xorijiy davlatlar tajribasidan kelib chiqib, aholining ijtimoiy ehtiyojmand toifalari ro‘yxatini tahlil qilgan holda nogironligi bo‘lgan shaxslarning ijtimoiy himoyasini kuchaytirishga qaratilgan takliflar ishlab chiqadi.
• Moliya vazirligi bilan birgalikda nogironligi bo‘lgan shaxslarning ehtiyojlarini qondirish uchun qurilish materiallari va reabilitatsiya vositalarini ishlab chiqaruvchi tashkilotlarga imtiyozlar belgilash masalasini o‘rganib, Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritadi;
• Qonunchilikda ijtimoiy muhofazaga muhtoj toifadan nogironligi bo‘lgan shaxslarni ajratish masalasini ilg‘or xorijiy tajribani inobatga olgan holda o‘rganib chiqadi.
O‘zbekiston nogironlar jamiyati, O‘zbekiston nogironlar assotsiatsiyasi, O‘zbekiston karlar jamiyati hamda O‘zbekiston ko‘zi ojizlar jamiyatining vakillarini
• Yangi quriladigan va rekonstruktsiya qilinadigan ijtimoiy infratuzilma ob’ektlarini loyihalash va qurish jarayonini nazorat qilish, qurilish me’yorlari hamda qoidalariga muvofiq qabul qilish bo‘yicha davlat komissiyalari tarkibiga kiritiladi;
• hududiy tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalarini belgilangan talablarga javob beradigan, imkoniyati cheklangan fuqarolar tashrifi uchun qulay bo‘lgan binolar va xonalarda beg‘araz asosda joylashtirish choralarini ko‘riladi.

• 17391 количество просмотров
Рабочая группа, состоящая из представителей Общества инвалидов Узбекистана, Ассоциации инвалидов Узбекистана, Общества глухих Узбекистана и Общества слепых Узбекистана, по результатам мониторинга по созданию благоприятных условий для лиц с инвалидностью в объектах социальной инфраструктуры, разработает план региональных мероприятий в 2023 году.
Для организаций, ответственных за пересмотр нормативов, принятых при проектировании и строительстве зданий и сооружений, в соответствии с требованиями поставленных задач по созданию безбарьерной среды для лиц с ограниченными возможностями в Республике Узбекистан, определены следующие задачи:
Министерству транспорта Республики Узбекистан совместно с Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан, хакимами областей и города Ташкента разработать проект соответствующего документа Кабинета Министров, который предусматривает следующее
• о поэтапной полной реконструкции устаревшего автобусного депо в 2023-2025 годах с учетом потребностей лиц с инвалидностью;
• о поэтапном оснащении лиц с инвалидностью в 2023-2025 годах средствами, обеспечивающими безбарьерное передвижение инвалидов в общественном транспорте, в том числе в вагонах междугородных поездов.
Министерству юстиции Республики Узбекистан
• Совместно с Министерством строительства изучить  включенность лиц с инвалидностью в состав государственной приемной комиссии представителей общественных объединений при приемке в пользование реконструируемых объектов, а также объектов строительства, предназначенных для социально-бытового и культурно-бытового назначения;
• Основываясь на опыте зарубежных стран, Агентство по развитию медико-социального обслуживания совместно с Министерством здравоохранения разработают предложения, направленные на усиление социальной защиты лиц с инвалидностью на основе анализа социально нуждающихся категорий граждан;
• Совместно с Министерством финансов изучит вопрос установления льгот для организаций, производящих строительные материалы и средства реабилитации для удовлетворения потребностей лиц с инвалидностью, и внесет предложение в Кабинет Министров;
• В законодательстве будет проработан вопрос выделения лиц с инвалидностью из категории нуждающихся в социальной защите граждан, с учетом передового зарубежного опыта.
Представители Общества инвалидов Узбекистана, Ассоциации инвалидов Узбекистана, Общества глухих Узбекистана и Общества слепых Узбекистана
• Войдут в состав государственных комиссий по контролю за процессом проектирования и строительства вновь строящихся и реконструируемых объектов социальной инфраструктуры, приемкой в соответствии со строительными нормами и правилами;
• будут приняты меры по размещению районных медико-социальных экспертных комиссий в зданиях и помещениях, отвечающих установленным требованиям и удобных для посещения гражданами с ограниченными возможностями.