• 17725 marta o'qildi
Tadbirkorlik sub’ektlarini toifalarga ajratish mezonlari hamda soliq siyosati va soliq ma’muriyatchiligini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident farmoni (PF–21-son, 10.02.2023-y.) qabul qilindi
Farmonga ko‘ra, tadbirkorlar quyidagi mezonlar asosida toifalarga ajratildi:
1) kichik tadbirkorlik sub’ektlari:
• yakka tartibdagi tadbirkorlar;
• mikrofirmalar – ta’sischilari jismoniy shaxslar bo‘lgan hamda jami daromadi yil davomida 1 milliard so‘mgacha bo‘lgan tadbirkorlar;
• kichik korxonalar – jami daromadi yil davomida 1 milliarddan 10 milliard so‘mgacha bo‘lgan tadbirkorlar;
2) o‘rta tadbirkorlik sub’ektlari – jami daromadi yil davomida 10 milliarddan 100 milliard so‘mgacha bo‘lgan tadbirkorlar;
3) yirik tadbirkorlik sub’ektlari – jami daromadi yil davomida 100 milliard so‘m va undan yuqori bo‘lgan tadbirkorlar
2023-yil 1 apreldan:
• 1 yilda bir marotaba o‘rta tadbirkorlik sub’ektlariga mol-mulkni sug‘urta qilish xarajatlarining 50 foizigacha, biroq BHMning 20 baravaridan oshmagan (6 mln so‘mgacha) qismi qoplab beriladi;
• daromadi 10 milliard so‘mdan kam bo‘lmagan tadbirkorlar uchun davlat xaridlarida 20 foizlik kvota joriy etiladi
• davlat xaridlarida eng yaxshi takliflarni tanlash va tender savdolarida ishtirokchilar takliflarini baholashda QQS summasi inobatga olinmaydi;
• yuqori qo‘shilgan qiymatli mis mahsulotlarini eksport qiluvchi korxonalarning mahsulotlar ishlab chiqarish va ularni tashqi bozorga sotish bilan bog‘liq xarajatlarini eksport qiymatining 6 foizigacha qoplash tartibi bekor qilinadi.
2023-yil 1-maydan quyidagilar majburiy hisoblanadi:
• avtomobillarga gaz to‘ldirish kompressor stantsiyalari va avtomobillarga gaz quyish stantsiyalarida elektron o‘lchash uskunalari va onlayn video kameralarini o‘rnatish hamda ularni soliq organlarining axborot tizimlari bilan integratsiya qilish;
• paxta, g‘alla yoki sholini qabul qilish va hisobini yuritish bo‘yicha axborot tizimlarining operatorlari o‘z tizimlarini soliq organlarining axborot tizimlari bilan integratsiya qilishi
Shuningdek, to‘lov xizmatlarini ko‘rsatuvchi tashkilotlar jismoniy shaxslar o‘rtasida pul o‘tkazmalari amalga oshirilganda, ularga ko‘rsatilgan xizmatlar uchun (olingan haq, komissiya uchun “0” so‘m bo‘lgan taqdirda ham) elektron hisobvaraq-fakturalar taqdim etadi va rasmiylashtiradi.

• 17927 количество просмотров
Принят Указ Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию критериев разделения субъектов предпринимательства на категории, а также налоговой политики и налогового администрирования» (УП №21 от 10.02.2023 года)
Согласно Указу, предприниматели были разделены на категории на основе следующих критериев:
1) субъекты малого предпринимательства:
• микрофирмы – субъекты предпринимательства, учредителями которых являются физические лица, с совокупным доходом до 1 миллиарда сумов в течение календарного года;
• малые предприятия – субъекты предпринимательства с совокупным доходом от 1 миллиарда сумов до 10 миллиардов сумов в течение года;
2) субъекты среднего предпринимательства – субъекты предпринимательства с совокупным доходом от 10 миллиардов сумов до 100 миллиардов сумов в течение года;
3) субъекты крупного предпринимательства – субъекты предпринимательства с совокупным доходом от 100 миллиардов сумов и более в течение года.
С 1 апреля 2023 года:
• субъектам среднего предпринимательства 1 раз в год покрывается часть до 50 процентов расходов на страхование имуществано не превышающая 20-кратного размера БРВ (до 6 млн сумов);
• для субъектов предпринимательства с совокупным доходом не менее 10 миллиардов сумов вводится 20-процентная квота в государственных закупках;
• при отборе наилучших предложений и оценке предложений участников тендерных торгов по государственным закупкам сумма НДС не учитывается;
• отменяется порядок покрытия расходов предприятий – экспортеров медной продукции с высокой добавленной стоимостью, связанных с производством продукции и ее реализации на внешних рынках, в размере до 6 процентов от экспортной стоимости.
С 1 мая 2023 года являются обязательным:
• установка на автогазонаполнительных компрессорных станциях и автогазозаправочных станциях и интеграция с информационными системами налоговых органов электронных измерительных приборов и онлайн-видеокамер;
• интеграция операторами своих информационных систем приема и ведения учета хлопка-сырца, зерна или риса с информационной системой налоговых органов.
Также, организации, оказывающие платежные услуги, при осуществлении денежных переводов между физическими лицами оформляют и предоставляют электронные счета-фактуры за оказанные им услуги (также в случае взимания платы, комиссии в размере «0» сумов).