• 7763 marta o'qildi
Mahalla byudjeti” tizimini joriy etish orqali mahallalarning moliyaviy imkoniyatini yanada kengaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–458-son, 26.12.2022-y.) qabul qilindi
Qarorga ko‘ra, 2023-yil 1 yanvardan quyidagi jadvalda ko‘rsatilgan va soliqlarni undirish ko‘rsatkichi past bo‘lgan tumanlarda “Mahalla byudjeti” tizimi huquqiy eksperiment tariqasida joriy etiladi.
Mazkur tumanlarda mol-mulk va er solig‘i (noturar joylar bo‘yicha mol-mulk va er solig‘i bundan mustasno) bo‘yicha undirilgan mablag‘larning 10 foizi hisobot oyidan keyingi oyning 10-sanasigacha tuman byudjetlari orqali tegishli Jamg‘armalarga yo‘naltiriladi.
2023-yil 1-martgacha mol-mulk va er solig‘i bo‘yicha hisoblangan, to‘langan mablag‘lar va soliq qarzdorliklari to‘g‘risidagi ma’lumotlardan mahallalar real vaqt rejimida foydalanishi imkoniyati yaratiladi.
Mahalla byudjeti” tizimi asosida shakllantirilgan mablag‘lar “Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari to‘g‘risida”gi Qonunda nazarda tutilgan fuqarolar yig‘ini kengashi tomonidan boshqariladi.
«Mahalla byudjeti» tizimi joriy etiladigan va soliqlarni undirish ko‘rsatkichi past bo‘lgan tumanlar RO‘YXATI.

• 8011 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах по дальнейшему расширению финансовых возможностей махаллей путем внедрения системы "Бюджет махалли"» (от 26.12.2022 г. № ПП-458).
С 1 января 2023 года в порядке правового эксперимента внедрена система «Бюджет махалли» для оказания содействия во взимании махаллями налога на имущество физических лиц и земельного налога с физических лиц путем повышения грамотности населения по оплате налогов, а также самостоятельного решения своих проблем каждой махаллей в районах, указанных в приложении, с низкими показателями взимания налогов.
С 1 января 2023 года 10 процентов средств, взысканных по налогу на имущество и земельному налогу (за исключением налога на имущество и земельного налога по нежилым помещениям) в районах согласно приложению, перечисляются в соответствующие фонды до 10-го числа месяца, следующего за отчетным месяцем, через бюджеты районов.
Средства, формируемые на основе системы «Бюджет махалля», распоряжаются кенгашем схода граждан, предусмотренным Законом «Об органах самоуправления граждан».
ПЕРЕЧЕНЬ районов с низкими показателями взыскания налога на имущество физических лиц и земельного налога с физических лиц, в которых внедряется система «Бюджет махалли»