• 12971 marta o'qildi
Ijaraga beruvchi bilan og‘zaki ijara shartnomasi tuzganman, kelgusida qandaydir tushunmovchilik bo‘ladigan bo‘lsa, bu xolatda masala qanday tartibda xal etiladi?
Bundan tashqari, uy egasiga ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 159-1-moddasida fuqarolar o‘rtasida turar joyni ijara shartnomasisiz ijaraga berganligi uchun aybdor shaxslarga nisbatan bazaviy hisoblash miqdorining 5 baravaridan 10 barovarigacha miqdorda jarima solinishga sabab bo‘lishini eslatib qoyish maqsadga muvofiq.
Bir korxona binosini ijaraga olganman, ushbu korxona binosini remont qilsam bo‘ladimi?
Korxonani ijaraga olish shartnomasida boshqacha tartib nazarda tutilgan bo‘lmasa, korxonani ijaraga oluvchi ijaraga beruvchining ruxsatidan qat’i nazar, ijaraga olingan mol-mulkni ajratib bo‘lmaydigan tarzda yaxshilash qiymatini olishga haqli.
Agar ijaraga beruvchi ijaraga oluvchining bunday yaxshilashga qilgan xarajatlari ijaraga olingan mol-mulkning qiymatini uning sifati va (yoki) undan foydalanish xususiyatlarini yaxshilashga qaraganda beqiyos darajada oshirib yuborganligini yoki bunday yaxshilashni amalga oshirish vaqtida halollik va oqilonalik tamoyillari buzilganligini isbotlasa, sud uni bunday yaxshilash haqini ijaraga oluvchiga to‘lash majburiyatidan ozod qilishi mumkin.
Talaba-do‘stlarim bilan bir xonadonda ijarada turamiz, ijara beruvchi bir necha oydan buyon ijara pulini shartnomada ko‘rsatilgan narxdan ancha yuqori qilib oliyabdi, bu xolatda qanday yo‘l tutsak bo‘ladi?
1 yildan buyon ijara shartnomasi asosida ijarada turaman, uy egasi 10 kunda uyni bo‘shatib qoyishimni talab qilmoqda, bu qanchalik to‘g‘ri, uy egasining bunday xuquqi bormi?
Yo‘q, ijaraga beruvchining bunday xuquqi yo‘q. Fuqarolik kodeksining 615-moddasiga ko‘ra, uy-joyni ijaraga berish shartnomasi taraflarning kelishuvi bilan bekor qilinadi.
Ba’zi bir xolatlar bundan mustasno:
Agarda Siz yuqoridagi xolatlarga yo‘l qoymagan bo‘lsangiz, ijaraga beruvchining  uy-joydan chiqib ketish to‘g‘risidagi talabi ustidan fuqarolik ishlar bo‘yicha sudlarga murojaat qilish orqali buzilgan huquqlaringizni tiklashingiz mumkin.
Men ijarada turaman, xozirda ma’lum bir muddatga boshqa viloyatga ketishim kerak bo‘lib qoldi, shu vaqt mobayniga uyni o‘zim boshqa shaxsga ijaraga bersam bo‘ladimi, ikkilamchi ijaraga?
Uy-joyni ikkilamchi ijaraga berish shartnomasiga binoan ijaraga oluvchi ijaraga beruvchining roziligi bilan o‘zi ijaraga olgan binoning bir qismini yoki hammasini muayyan muddatga ikkilamchi ijaraga oluvchiga beradi. Ikkilamchi ijaraga oluvchi uy-joydan mustaqil foydalanish huquqiga ega bo‘lmaydi. Uy-joyni ijaraga berish shartnomasiga binoan ijaraga oluvchi ijaraga beruvchi oldida javobgar bo‘lib qolaveradi.
Uy-joyni ikkilamchi ijaraga berish shartnomasi qonunchilikning jon boshiga to‘g‘ri keladigan uy-joy maydoni normasi haqidagi talablariga rioya etilgan taqdirdagina tuzilishi mumkin.
Uy-joyni ikkilamchi ijaraga berish shartnomasi haq evaziga amalga oshiriladi.
Uy-joyni ikkilamchi ijaraga berish shartnomasining muddati uy-joyni ijaraga berish shartnomasining muddatidan ko‘p bo‘lishi mumkin emas.
Uy-joyni ijaraga berish shartnomasi muddatidan oldin bekor qilingan taqdirda bir vaqtning o‘zida uy-joyni ikkilamchi ijaraga berish shartnomasi ham bekor qilinadi.
Yangi muddatga shartnoma tuzishga bo‘lgan imtiyozli huquq to‘g‘risidagi qoida uy-joyni ikkilamchi ijaraga berish shartnomasiga nisbatan tatbiq etilmaydi.

• 13354 количество просмотров
Я подписал с арендодателем устный договор аренды, если возникнут недопонимания в дальнейшем, как будет решаться вопрос?
Кроме того, уместно напомнить наймодателю, что в статье 159-1 КоАО РУз за отсутствие договора аренды (найма), договора предоставления в безвозмездное пользование здания, сооружения или их части, жилого помещения между гражданами либо несоблюдение обязательной постановки на учет договора аренды (найма) в государственных налоговых органах будет наложен штраф в размере от 5 до 10-кратного размера базового расчета.
Я арендовал здание предприятия, могу ли я отремонтировать это здание предприятия?
Арендатор предприятия имеет право на возмещение ему стоимости неотделимых улучшений арендованного имущества независимо от разрешения арендодателя на такие улучшения, если иное не предусмотрено договором аренды предприятия.
Арендодатель может быть освобожден судом от обязанности возместить арендатору стоимость таких улучшений, если докажет, что издержки арендатора на эти улучшения повышают стоимость арендованного имущества несоразмерно улучшению его качества и (или) эксплуатационных свойств или при осуществлении таких улучшений были нарушены принципы добросовестности и разумности.
Мы с друзьями-студентами снимаем квартиру, арендодатель уже несколько месяцев берет арендную плату намного выше указанной в договоре, что делать в этой ситуации?
Больше года снимаю квартиру по договору найма, арендодатель требует от меня освободить дом через 10 дней, насколько это правильно, имеет ли арендодатель такое право?
Я живу на съемной квартире, сейчас мне нужно уехать в другой регион на определенный период времени, могу ли я на время своего отъезда сдать дом другому человеку?
По договору поднайма жилого помещения наниматель с согласия наймодателя передает на срок часть или все нанятое им помещение в пользование поднанимателю. Поднаниматель не приобретает самостоятельного права пользования жилым помещением. Ответственным перед наймодателем по договору найма жилого помещения остается наниматель.
Договор поднайма жилого помещения может быть заключен при условии соблюдения требований законодательства о норме жилой площади на одного человека.