• 12247 marta o'qildi
BMT Ayollar tashkiloti butun dunyo bo‘ylab ayollar va qizlar uchun Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirish maqsadini ko‘zlaydi va 4 ta strategik ustuvorlikka e’tibor qaratgan holda hayotning barcha jabhalarida ayollarning teng ishtirokini qo‘llab-quvvatlaydi:
• hukumat faoliyatida ayollar boshqaruvi va ishtiroki teng;
• ayollarning daromad olish, munosib ish tanlash va iqtisodiy mustaqillikka ega bo‘lish imkoniyati;
• barcha ayollar va qizlar zo‘ravonlikning barcha shakllaridan xoliligi;
• ayollar va qizlar barqaror tinchlik va insonparvarlik harakatlaridan teng foyda olishi.
Tashkilot quyidagi asosiy vazifalarni bajaradi:
• ayollarning huquqiy maqomi bo‘yicha komissiya va hukumatlararo organlarni siyosat, global mezonlar va me’yorlarni ishlab chiqishda qo‘llab-quvvatlash;
• a’zo davlatlarga ushbu mezonlarni joriy etishda yordam berish, talab qilgan mamlakatlarga tegishli texnik va moliyaviy yordam ko‘rsatish va fuqarolik jamiyati bilan samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish;
• BMT tizimining gender tengligi bo‘yicha ishiga rahbarlik qilish, muvofiqlashtirish va mas’uliyatni oshirish, shu jumladan tizim miqyosida muntazam monitoring o‘tkazish.

• 12340 количество просмотров
Организация Объединенных Наций для женщин — это организация, занимающаяся продвижением гендерного равенства и прав женщин.
Целью данной организации является устойчивое развитие для женщин во всем мире и поддержание равного участия женщин во всех сферах жизни, уделяя особое внимание 4 стратегическим приоритетам:
• равноправное участие женщин в управлении правительства;
• возможность женщин получать достойную работу, доход и экономическую независимость;
• свобода женщин от всех форм насилия;
• получение равных возможностей от устойчивого мира и гуманности в стране.
Организация выполняет следующие основные функции:
• поддерживать Комиссию по правовому положению женщин и межправительственные органы в разработке политических, глобальных критериев и норм;
• помогать государствам-членам в реализации этих критериев, предоставлять соответствующую техническую и финансовую помощь запрашивающим странам и налаживать эффективное сотрудничество с гражданским обществом;
• направлять, координировать и повышать подотчетность работы системы ООН в области гендерного равенства, включая регулярный общесистемный мониторинг.