• 31634 marta o'qildi
«Ayollar daftari»ga kiritilgan tadbirkorlik va o‘zini o‘zi band qilish faoliyatini boshlamoqchi bo‘lgan xotin-qizlarga asbob-uskuna, mehnat qurollari (tikuvchilik, to‘qimachilik, pazandachilik, soch turmaklash, duradgorlik, chilangarlik, qurilish, qishloq xo‘jaligi (motokulьtivator, o‘t o‘rish o‘roq mashinasi, payvandlash apparati, o‘simliklarga ishlov berish qurilmasi) va boshqa sohalarda ishlatiladigan mehnat qurollari va apparatlarini xarid qilish uchun 7 million so‘mgacha Aholini tadbirkorlikka jalb qilish jamg‘armasi hisobidan qonunchilikda belgilangan tartibda yoki 10 million so‘mgacha «Ayollar daftari» jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan «Ayollar daftari» jamg‘armasi Vasiylik kengashi qaroriga muvofiq subsidiya ajratiladi.
• «Ayollar daftari» jamg‘armasi orqali asbob-uskuna, mehnat qurollari xarid qilish maqsadida subsidiya ajratiladigan hollarda, ariza beruvchi Vasiylik kengashi raisi nomiga (arizada fuqaro o‘z faoliyatini boshlashi uchun kerak bo‘ladigan asbob-uskuna, mehnat qurollarining nomi va turi, soni, taxminiy xarid narxi va boshqa qo‘shimcha ma’lumotlar ko‘rsatilishi lozim) taqdim etadi.
Vasiylik kengashi tomonidan fuqaroning murojaatini 3 ish kunidan ko‘p bo‘lmagan muddatda o‘rganib chiqiladi hamda hokim yordamchisi tavsiyasi asosida subsidiya ajratish to‘g‘risida qaror qabul qilinadi. Vasiylik kengashi qarorida asbob-uskuna, mehnat qurollarining nomi va ularni xarid qilish uchun ajratiladigan subsidiya miqdori ko‘rsatiladi.
• Buyurtma asosida asbob-uskuna va (yoki) mehnat qurollari etkazib berilganda, bu haqda Vasiylik kengashining ishchi organi qabul qilib olgan kundan boshlab 1 ish kunidan kechiktirmay ariza beruvchini xabardor qiladi.
• Tegishli asbob-uskuna va (yoki) mehnat qurollari ariza beruvchiga Vasiylik kengashi a’zolari va ariza beruvchi o‘rtasida tuziladigan dalolatnoma asosida topshiriladi. Dalolatnomada ariza beruvchiga taqdim etilayotgan asbob-uskuna va (yoki) mehnat qurollarining xususiyatidan kelib chiqib nomi, turi, markasi, kafolat muddati, xarid qilingan narxi va vaqti ko‘rsatilishi kerak.
Ariza beruvchiga ajratilgan subsidiya asosida xarid qilingan asbob-uskuna yoki mehnat qurollaridan samarali foydalanilayotganligi, ularning texnik holati sozligi kafolat muddati davomida sektor shtabi kotibi tomonidan o‘rganiladi.

• 27369 количество просмотров
Для женщин, входящих в «Женскую тетрадь», желающих начать и заниматься своим бизнесом и самозанятых на приобретение оборудования, инструментов (швейные, ткацкие, кулинарные, парикмахерские, столярные, сантехнические, строительные, сельскохозяйственные, мотокультиватор, косилка и др.) выделяется субсидия до 7 млн сум из средств Фонада Вовлечения населения в предпринимательство или до 10 млн сум в порядке на приобретение сварочного оборудования, оборудования для обработки растений и других инструментов, и оборудования в сфере предпринимательства Решением Правления Фонда женской тетради, установленном законодательством.
• В случае получения субсидии на приобретение оборудования, инструмента через Фонд "Женской тетради" заявитель должен обратиться к Председателю Попечительского совета (должны быть указаны наименование и тип оборудования, инструмента, ориентировочная закупочная цена и другая дополнительная информация).
Попечительский совет рассматривает заявление гражданина в срок не более 3 рабочих дней и принимает решение о выделении субсидии по представлению помощника хокима. В решении Попечительского совета указываются наименование оборудования, инструментов и размер субсидии, выделяемой на их приобретение.
• При доставке оборудования и (или) инструмента на основании заказа рабочий орган Попечительского совета уведомляет об этом заявителя не позднее 1 рабочего дня со дня получения.
• Соответствующее оборудование и (или) инструменты предоставляются заявителю на основании акта, составленного между членами Попечительского совета и заявителем. В акте должны быть указаны наименование, тип, марка, гарантийный срок, покупная цена и время в зависимости от характера предоставленного заявителю оборудования и (или) инструмента.
Эффективное использование оборудования или инструментов, приобретенных на основании субсидии, выделенной заявителю, их техническое состояние проверяется секретарем аппарата сектора в течение гарантийного срока.