• 18915 marta o'qildi
Transport vositalari egalari transport vositalaridan foydalanishda boshqa shaxslarning hayoti, sog‘lig‘i va (yoki) mol-mulkiga zarar etkazganlik uchun o‘z fuqarolik javobgarligini Qonunda belgilangan tartibda va shartlarda sug‘urtalashlari shart.
Fuqarolik javobgarligini sug‘urta qilish majburiyati quyidagilarga tatbiq etilmaydi:
• eng katta konstruktiv tezligi soatiga 20 kilometrdan oshmaydigan transport vositalari;
• tirkamalar va ikki, uch g‘ildirakli yoki ish hajmi 50 kub santimetrgacha bo‘lgan dvigatelь yoki inson yoxud hayvon kuchi bilan harakatga keltiriladigan boshqa transport vositalari;
• O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlarining transport vositalari, bundan O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlarining xo‘jalik faoliyatini ta’minlash uchun foydalaniladigan avtobuslar, engil avtomobillar, boshqa transport vositalari mustasno;
• chet davlatlarda ro‘yxatdan o‘tkazilgan transport vositalari, agar ular egalarining fuqarolik javobgarligi O‘zbekiston Respublikasi hududida amal qiladigan xalqaro majburiy sug‘urta tizimlari doirasida sug‘urtalangan bo‘lsa.
Transport vositasiga egalik qilish huquqi vujudga kelganda transport vositasi egasi unga egalik qilish huquqi vujudga kelgan kundan e’tiboran 10 kundan kechiktirmay o‘z fuqarolik javobgarligini sug‘urtalashi shart.
O‘zbekiston Respublikasi hududiga kirib kelganda va O‘zbekiston Respublikasi hududida amal qiladigan xalqaro majburiy sug‘urta tizimlarining sug‘urta polislari mavjud bo‘lmagan taqdirda, chet davlatlarda ro‘yxatdan o‘tkazilgan va O‘zbekiston Respublikasi hududida vaqtincha foydalanilayotgan transport vositalari egalari o‘z fuqarolik javobgarligini sug‘urtalashi shart.
Quyidagilar oqibatida fuqarolik javobgarligining yuzaga kelishi sug‘urta hodisasi hisoblanmaydi.
Majburiy sug‘urta shartnomasi 1 yil muddatga tuziladi. Avtotransportdan mavsumiy foydalanishda uning egasi sug‘urta shartnomasini foydalanish muddatiga tuzishi mumkin (6 oydan kam bo‘lmagan muddatga).
Majburiy sug‘urta amalga oshirilganligini tasdiqlovchi hujjat sug‘urta polisi va maxsus davlat belgisi hisoblanadi.
Jabrlanuvchining hayoti, sog‘lig‘i va (yoki) mol-mulkiga etkazilgan hamda majburiy sug‘urta shartnomasi bo‘yicha o‘rni qoplanadigan zararning miqdorini aniqlash tartibi.

• 19094 количество просмотров
Владельцы транспортных средств обязаны в порядке и на условиях Закона застраховать свою гражданскую ответственность за причинение вреда жизни, здоровью и (или) имуществу иных лиц при использовании транспортных средств.
• транспортных средств, максимальная конструктивная скорость которых составляет не более 20 км/час;
• прицепов и двух-, трехколесных или иных транспортных средств, приводимых в движение двигателем с рабочим объемом до 50 куб/см или силой человека либо животного;
• транспортных средств, зарегистрированных в иностранных государствах, если гражданская ответственность их владельцев застрахована в рамках международных систем обязательного страхования, действительных на территории Республики Узбекистан.
При возникновении права владения транспортным средством владелец транспортного средства обязан застраховать свою гражданскую ответственность не позднее 10 дней со дня возникновения права владения им.
• При въезде на территорию Республики Узбекистан и при отсутствии страхового полиса международных систем обязательного страхования, действительных на территории Республики Узбекистан, владельцы транспортных средств, зарегистрированных в иностранных государствах и временно используемых на территории Республики Узбекистан, обязаны застраховать свою гражданскую ответственность.
Не является страховым случаем наступления гражданской ответственности вследствие.
• Договор обязательного страхования заключается сроком на 1 год. При сезонном использовании транспортного средства владелец может заключить договор страхования на период его использования (но не менее 6 месяцев).
Документом, удостоверяющим осуществление обязательного страхования, является Страховой полис, а также специальный государственный знак.
• Определение размера вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу потерпевшего и возмещаемого по договору обязательного страхования.