• 15542 marta o'qildi
Tashuvchi — mulk huquqi asosida yoki boshqa qonuniy asoslarda transport vositasiga egalik qiladigan, qonunchilikka muvofiq yo‘lovchilarni hamda ularning mol-mulkini tijorat asosida tashish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatadigan va buning uchun tegishli litsenziyaga ega bo‘lgan yoxud ruxsat etish xususiyatiga ega hujjati bo‘lgan yuridik shaxs yoki yakka tartibdagi tadbirkor.
Tashuvchi yo‘lovchilarning hayoti, sog‘lig‘i va (yoki) mol-mulkiga zarar etkazganlik uchun o‘z fuqarolik javobgarligini tashish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish boshlanguniga qadar sug‘urtalashi shart.
Tashuvchining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish shartnomasini tuzish uchun tashuvchining yozma shakldagi arizasi asos bo‘ladi. Tashuvchining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish shartnomasi 1 yil muddatga tuziladi. Yo‘lovchilarni va ularning mol-mulkini avtomobilda tashishni amalga oshiruvchi tashuvchining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish shartnomasi 3 oydan 1 yilgacha bo‘lgan muddatga tuzilishi mumkin.
• tashuvchining faoliyatini amalga oshirish uchun maxsus ruxsatnomaning (litsenziyaning) tashuvchi tomondan tasdiqlangan nusxasi;
• sug‘urta mukofotining hisob-kitobi, agar o‘tgan yilda tashuvchining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish shartnomasi tuzilgan bo‘lsa.
Fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish shartnomasida quyidagilar ko‘rsatilishi kerak:
• sug‘urta puli va sug‘urta mukofoti;
• shartnomaning kuchga kirish sanasi va amal qilish muddati;
• taraflarning huquq va majburiyatlari;
• taraflarning javobgarligi;
• nizolarni hal etish tartibi;
• shartnomani o‘zgartirish, bekor qilish va muddatidan oldin tugatish tartibi.
Tashuvchining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish shartnomasi bo‘yicha sug‘urta puli bitta yo‘lovchiga 44 mln. so‘m miqdorda belgilanadi, ulardan:
• 40 mln. so‘mi — yo‘lovchining hayoti yoki sog‘lig‘iga etkazilgan zararning o‘rnini qoplash uchun;
• 4 mln. so‘mi — yo‘lovchining mol-mulkiga etkazilgan zararning o‘rnini qoplash uchun.
Tashuvchining huquq va majburiyatlari
Sug‘urtalovchining huquq va majburiyatlari
Shartnomasining amal qilishi quyidagi hollarda muddatidan oldin to‘xtatiladi:
• tashuvchi tugatilganda yoki qayta tashkil etilganda;
• tashuvchining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish shartnomasi sud qaroriga ko‘ra haqiqiy emas deb e’tirof etilganda.
Tashuvchining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish shartnomasining amal qilishi qonunchilikda nazarda tutilgan boshqa holatlarda ham muddatidan oldin to‘xtatilishi mumkin.

• 15541 количество просмотров
Перевозчик - юридическое лицо, оказывающее на коммерческой основе услуги по перевозке пассажиров и их имущества городским пассажирским, железнодорожным, воздушным, автомобильным, речным и другим транспортом, и имеющее на это специальное разрешение (лицензию).
Перевозчик обязан застраховать свою гражданскую ответственность за причинение вреда жизни и здоровью, а также имуществу пассажиров.
Основанием для заключения договора страхования ответственности перевозчика является письменное заявление перевозчика. Договор заключается сроком на 1 год, однако в случае страхования перевозчика, осуществляющего перевозки на автомобиле, то договор заключается на срок от 3 месяцев до 1 года.
Страховщик не вправе отказать в заключении договора страхования.
Документом, удостоверяющим страхование, является договор и страховой полис. Страховой полис выдается не позднее 3 дней после оплаты перевозчиком страховой премии.
• копия лицензии перевозчика на осуществление деятельности (не включая случаи, когда перевозчик не должен получать лицензию в соответствии с законодательством);
• если договор уже заключался, то расчет страховой премии с предыдущего года.
Обязательными условиями в договоре страхования должны быть следующие условия:
• страховая сумма и премия;
• сроки;
• ответственность;
• порядок изменения, расторжения и досрочного прекращения договора.
Страховая сумма по договору обязательного страхования гражданской ответственности перевозчика на 1 пассажира определена в сумме, эквивалентной 44 млн. сум, из них:
• 40 млн. сум — для возмещения вреда, причиненного жизни или здоровью пассажира;
• 4 млн. сум — для возмещения вреда, причиненного имуществу пассажира.
Права и обязанности перевозчика.
Права и обязанности страховщика.
Действие договора обязательного страхования гражданской ответственности перевозчика досрочно прекращается в следующих случаях:
• ликвидация или реорганизация перевозчика;
• признание договора обязательного страхования гражданской ответственности перевозчика недействительным по решению суда.
Действие договора обязательного страхования гражданской ответственности перевозчика может быть досрочно прекращено и в иных случаях, предусмотренных законодательством.