• 14818 marta o'qildi
Tug‘ilganlik, nikoh tuzish, nikohdan ajralish va o‘lim fuqarolik holatlari dalolatnomalarini qayd etish O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 20.10.2023-yildagi "Nikoh, oila va fuqarolik holati dalolatnomalarini qayd etish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni tizimlashtirish to‘g‘risida" nizomga ko‘ra tartibga solinadi.
Diplomatik vakolatxonalar va konsullik muassasalari tomonidan quyidagi fuqarolik holatlari dalolatnomalarini qayd etadi:
• tug‘ilganlik;
• nikoh tuzish;
• nikohdan ajralish;
• o‘lim.
Dalolatnoma yozuvlarini qayd etish quyidagi holatlarda rad qilinishi mumkin:
• agar dalolatnoma yozuvini qayd etish qonunchilikka zid bo‘lsa;
• agar taqdim etilgan hujjatlar ularga nisbatan ushbu Qoidalarda va boshqa qonun hujjatlarida qo‘yiladigan talablarga muvofiq bo‘lmasa;
• agar dalolatnoma yozuvini qayd ettirish uchun murojaat qilgan shaxs bunga huquqli bo‘lmasa yoki sud tomonidan muomalaga layoqatsiz deb topilgan bo‘lsa.
O‘zbekiston Respublikasi konsullik muassasalari tomonidan fuqarolik holatlari dalolatnomalarini qayd etishda konsullik yig‘imi undiriladi.

• 14994 количество просмотров
Вопросы регистрации актов гражданского состояния рождения, брака, расторжения брака и смерти  регулируются Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «О систематизации нормативно-правовых актов в области регистрации актов о браке, семье и гражданского состояния» № 550 от 20.10.2023 г.
Дипломатические представительства и консульские учреждения регистрируют путем составления записей следующие акты гражданского состояния:
• рождение;
• заключение брака;
• расторжение брака;
• смерть.
В регистрации записей актов может быть отказано в следующих случаях:
• если регистрация записи акта противоречит законодательству;
• если представленные документы не соответствуют требованиям, предъявляемым к ним правилами регистрации актов гражданского состояния и другими актами законодательства;
• если лицо, обратившееся за регистрацией акта, не имеет на это права или признано судом недееспособным.
При регистрации актов гражданского состояния консульскими учреждениями Республики Узбекистан консульский сбор взимается в установленном законодательством порядке.