• 14569 marta o'qildi
Direktor lavozimi nazarda tutilmaydigan, 80 nafargacha shaharlarda va ishchi shaharchalarida 100 nafargacha) o‘quvchi bo‘lgan kechki (navbatli) o‘rta umumta’lim maktablarida, etti yillik musiqa maktablarida hamda badiiy maktablarda, boshlang‘ich maktablarda maktabga (sinflarga) rahbarlik uchun, kunduzgi umumta’lim maktablari huzuridagi o‘qitishning kunduzgi-sirtqi shakllaridagi sinflarga rahbarlik uchun o‘qituvchilardan bittasiga qo‘shimcha haq miqdorlari
• O‘quvchilar soni 150 dan 200 nafargacha bo‘lgan hamda o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimi belgilanmaydigan etti yillik musiqa maktablari va badiiy maktablarda o‘quv ishlariga rahbarlik qiluvchi o‘qituvchiga mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 5,3 foizi miqdoricha qo‘shimcha haq to‘lanadi.
Umumta’lim maktabi direktorining (direktor lavozimi nazarda tutilmagan boshlang‘ich sinflar o‘qituvchisining) lavozim maoshiga maktab huzuridagi internatga mudirlik qilganligi uchun tarbiyalanuvchilar soniga qarab:
• tarbiyalanuvchilar 20 nafargacha bo‘lsa — mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining — 3,6 foizi miqdorida;
• 21 dan 40 nafargacha bo‘lsa — 5,3 foizi miqdorida;
• 41 dan 75 nafargacha bo‘lsa — 7,1 foizi miqdorida;
• 76 dan 120 nafargacha bo‘lsa — 8,8 foizi miqdorida qo‘shimcha haq belgilanadi.
• Bo‘limga rahbarlik qiluvchi (bo‘limning ixtiyorida bir ixtisoslikdagi kamida 10 ta to‘garak mavjud bo‘lsa) maktabdan tashqari muassasaning to‘garak rahbariga mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 10,6 foizi miqdorida haq to‘lanadi. Bo‘limda mudir lavozimi mavjud bo‘lgan taqdirda ko‘rsatib o‘tilgan qo‘shimcha haq to‘lanmaydi.
Maktablar, barcha tur va nomdagi maktab-internatlar kutubxonachilariga yoki boshqa xodimlarga darsliklarning kutubxona fondi bilan shug‘ullanganliklari uchun mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 3,6 foizi miqdorida qo‘shimcha haq to‘lanadi.
Keyingi har bir 1500 nusxa darsliklar uchun 5 foiz, biroq mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 10,6 foizidan miqdorda ko‘p bo‘lmagan qo‘shimcha haq to‘lanadi.
• Kunduzgi o‘rta maktablarning ayni bir vaqtda kechki (navbatli) umumta’lim maktablarining fizika va kimyo kabinetlari laboranti vazifasini bajaruvchi laborantlariga, agar kechki (navbatli) o‘rta umumta’lim maktablarida 10 va undan ortiq sinf mavjud bo‘lishi hamda shtatda laborant lavozimi nazarda tutilgan bo‘lishi sharti bilan har bir kabinet uchun har oyda mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 3,6 foizi miqdorida qo‘shimcha haq to‘lanadi.

• 14571 количество просмотров
В вечерних (сменных) средних общеобразовательных школах с количеством учащихся до 80 (в городах и рабочих поселках до 100), в музыкальных школах-семилетках и художественных школах, начальных школах, где должность директора не предусматривается, за руководство школой (классами), за руководство классами с очно-заочной формой обучения при дневных общеобразовательных школах одному из учителей производится доплата в следующих размерах.
• Оплата педагогам в средних специальных и профессиональных училищах.
• Оплата педагогам в средние специальные учебные заведения.
• Оплата педагогам за подготовку деятелей культуры.
В музыкальных школах-семилетках и художественных школах с количеством учащихся от 150 до 200, где должность заместителя директора по учебной работе не устанавливается, учителю, осуществляющему руководство учебной работой, производится доплата в размере 5,3 процентов минимальной заработной платы в месяц.
Директору общеобразовательной школы (учителю в начальных классах, где должность директора не предусмотрена) устанавливается дополнительная оплата к должностному окладу за заведование интернатом при школе с количеством воспитанников:
• при количестве детей до 20 - в размере 3,6% от МРОТ;
• от 21 до 40 — 5,3 процентов;
• от 41 до 75 — 7,1 процентов;
• от 76 до 120 — 8,8 процентов МРОТ в месяц.
• Руководителю кружка внешкольного учреждения, осуществляющему руководство отделом (при наличии в ведении отдела не менее 10 кружков одного профиля), производится оплата в размере 10 процентов МРОТ в месяц. При наличии в отделе должности заведующего указанная доплата не производится.
Библиотекарям или другим работникам школ, школ-интернатов всех типов и наименований, средних специальных и профессионально-технических учебных заведений за работу с библиотечным фондом учебников производится доплата в размере 3,6 процентов от МРОТ в месяц.
За каждые последующие 1500 экз. учебников доплачивается по 5 процентов, но не более 10,6 процентов МРОТ.
Лаборанты кабинетов физики и химии вечерних (обычных) общеобразовательных школ одновременно, при наличии в штате 10 и более классов в вечерних (обычных) общеобразовательных школах и должности лаборанта, за каждое занятие доплата в размере 3,6 процента МРОТ в месяц.