• 23350 marta o'qildi
Raqamli texnologiyalar vazirligi, Xalq ta’limi vazirligi hamda Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining respublika tuman (shahar)larida mavjud umumta’lim maktablari negizida informatika va axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktablari tashkil etildi.
• Ixtisoslashtirilgan va boshqa umumta’lim maktablarida «Informatika va axborot texnologiyalari» fanining «Bir million dasturchi» loyihasiga oid o‘quv dasturlari bilan bosqichma-bosqich integratsiya qilinishini ta’minlandi.
• 2020/2021 o‘quv yilidan boshlab o‘quvchilari «Bir million dasturchi» loyihasi doirasida o‘quv kurslarini muvaffaqiyatli yakunlagan davlat umumta’lim maktablarining 100 nafar eng yaxshi «Informatika va axborot texnologiyalari» fani o‘qituvchilarini Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish jamg‘armasi va IT-parkning mablag‘lari hisobidan har yili BHMning 20 baravari miqdorida bir martalik mukofotlash tizimini joriy qilindi.
• Umumiy o‘rta ta’limning o‘quv dasturini ishlab chiqish doirasida «Informatika va axborot texnologiyalari» fani bo‘yicha o‘quv dasturlarini axborot texnologiyalari sohasida o‘qitishning zamonaviy tendentsiyalariga muvofiqlashtirildi.
Oliy ta’lim muassasalarining informatika va axborot texnologiyalari bilan bog‘liq ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha imtiyozli diplomga ega bo‘lgan bitiruvchilari mazkur oliy ta’lim muassasalarining magistraturasiga kirish imtihonlarisiz to‘lov-kontrakt asosida qabul qilinadi.
Umumta’lim maktablarining «Informatika va axborot texnologiyalari» fani bo‘yicha o‘rta-maxsus ma’lumotli va kamida bir yil pedagogik ish stajiga ega o‘qituvchilari Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetiga pedagogika yo‘nalishi bo‘yicha masofaviy o‘qitish shaklida to‘lov-kontrakt asosida kirish imtihonlarisiz qabul qilinadi

• 25351 количество просмотров
Было одобрено предложение Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерства народного образования и Министерства высшего и среднего специального образования о поэтапном создании в районах (городах) республики специализированных школ с углубленным изучением информатики и информационных технологий на базе действующих общеобразовательных школ.
• Начиная с 2020/2021 учебного года обеспечивается поэтапную интеграцию предмета «Информатика и информационные технологии» в специализированных и других общеобразовательных школах с учебными программами проекта «Один миллион программистов»;
• Внедрена система ежегодного единовременного вознаграждения в 20-кратном размере БРВ 100 лучших учителей по предмету «Информатика и информационные технологии» государственных общеобразовательных школ, учащиеся которых успешно закончили учебные курсы в рамках проекта «Один миллион программистов», за счет средств Фонда развития информационно-коммуникационных технологий и IT-парка.
• Адаптировать учебные программы предмета «Информатика и информационные технологии» к современным тенденциям обучения в области информационных технологий в рамках разработки учебной программы общего среднего образования.
Выпускники высших образовательных учреждений, получившие диплом с отличием по направлениям образования, связанным с информатикой и информационными технологиями, принимаются в магистратуру данных высших образовательных учреждений на платно-контрактной основе без сдачи вступительных экзаменов;
Учителя по предмету «Информатика и информационные технологии» общеобразовательных школ со средним специальным образованием и стажем педагогической работы не менее 1 года, принимаются на педагогические направления Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий по дистанционной форме обучения на платно-контрактной основе без вступительных экзаменов.