• 19249 marta o'qildi
Mahkumlarni mehnatga jalb etishdan asosiy maqsad ularda ijtimoiy-foydali faoliyat bilan shug‘ullanish ehtiyojini shakllantirishdan iborat.
Ozodlikdan mahrum etishga hukm qilingan shaxslar jinsi, yoshi, sog‘lig‘ining holati, mehnat qobiliyati va iloji boricha, ixtisosini inobatga olgan holda mehnatga jalb etiladi.
Ozodlikdan mahrum etishga hukm qilingan shaxslar, odatda, jazoni ijro etish muassasalari va ular tashkilotlarining korxonalarida, ayrim hollarda esa, kerakli tarzda qo‘riqlash va batamom ajratib qo‘yish ta’minlangan taqdirda, boshqa korxonalarda mehnatga jalb etiladi. Mahkumlarning xususiy shaxslar foydasiga mehnat qilishiga yo‘l qo‘yilmaydi.
60 yoshdan oshgan erkaklar, 55 yoshdan oshgan ayollar, I va II guruh nogironlari mehnatga o‘z xohishlariga ko‘ra jalb etiladilar.
Mahkuma ayollar homiladorlik va tug‘ish munosabati bilan qonunchilikda belgilangan muddatga ishdan ozod qilinadilar.
Mehnat to‘g‘risidagi qonunchilikda bajarish taqiqlangan ishlarda ayol va voyaga etmagan mahkumlar mehnatidan foydalanishga yo‘l qo‘yilmaydi.

• 19250 количество просмотров
Основной целью привлечения осужденных к труду является формирование у них потребности заниматься общественно-полезной деятельностью.
Осужденные к лишению свободы привлекаются к труду с учетом их пола, возраста, состояния здоровья, трудоспособности и, по возможности, специальности.
Осужденные привлекаются к труду, как правило, на производствах учреждений по исполнению наказания и их организаций, а в отдельных случаях - на других предприятиях, при условии обеспечения надлежащей охраны и изоляции. Не допускается использование труда осужденных в пользу частных лиц.
Мужчины старше 60 лет, женщины старше 55 лет, лица с инвалидносью I и II групп привлекаются к труду по их желанию.
Осужденные женщины освобождаются от работы в связи с беременностью и родами на срок, установленный законодательством.
Не допускается использование труда осужденных женщин и несовершеннолетних на работах, выполнение которых запрещено законодательством о труде.