• 52413 marta o'qildi
Faqatgina jazo tayinlangan ayblov hukmi qonuniy kuchga kirgan kundan boshlab shaxs sudlangan deb hisoblanadi. Sud tomonidan jazodan ozod qilingan shaxs sudlanmagan deb hisoblanadi.
Shaxsning sudlanganlik holati quyidagi paytlarda tugallanadi:
• shartli hukm qilinganlarga nisbatan — sinov muddati tugagan kundan boshlab;
• majburiy jamoat ishlari, xizmat bo‘yicha cheklash yoki intizomiy qismga jo‘natish tarzidagi jazolarini o‘tab chiqqach;
• jarima jazosi ijro etilgan kundan keyin, shuningdek muayyan huquqdan mahrum qilish yoki axloq tuzatish ishlari jazolari o‘talganidan keyin 1 yil o‘tgach;
• ozodlikni cheklash jazosi o‘talganidan keyin — 2 yil o‘tgach;
• besh yildan ko‘p bo‘lmagan muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi o‘talganidan keyin — 4 yil o‘tgach;
• besh yildan ortiq, lekin o‘n yildan ko‘p bo‘lmagan muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi o‘talganidan keyin — 7 yil o‘tgach;
• o‘n yildan ortiq, lekin o‘n besh yildan ko‘p bo‘lmagan muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi o‘talganidan keyin — 10 yil o‘tgach.
Agar shaxs ozodlikdan mahrum qilish jazosini o‘tab bo‘lganidan keyin unga nisbatan ma’muriy jazo yoki intizomiy ta’sir choralari qo‘llanilmagan bo‘lsa, jamoat birlashmasi, fuqarolarning o‘zini-o‘zi boshqarish organi, jamoa yoki jazoni o‘tab chiqqan shaxsning o‘zi bergan iltimosnomasiga ko‘ra sud Jinoyat Kodeksining 78-moddasida nazarda tutilgan muddatlarning kamida yarmi o‘tganidan keyin uning sudlanganligini olib tashlashi mumkin.

• 52415 количество просмотров
Лицо считается осужденным только со дня вступления приговора в силу. Оправданное судом лицо считается не осужденным.
Судимость погашается по
• истечении испытательного срока в отношении условно осужденных;
• отбытии наказания в виде обязательных общественных работ, ограничения по службе или направления в дисциплинарную часть;
• истечении - 1 года после исполнения штрафа, а также после отбытия наказания в виде лишения определенного права или исправительных работ;
• истечении - 2-х лет после отбытия наказания в виде ограничения свободы;
• истечении - 4-х лет после отбытия наказания в виде лишения свободы на срок не более 5 лет;
• истечении - 7 лет после отбывания наказания в виде лишения свободы на срок более 5, но не свыше 10 лет;
• истечении - 10 лет после отбытия наказания в виде лишения свободы на срок более 10, но не свыше 15 лет.
Если лицо после отбытия наказания в виде лишения свободы не подвергалось мерам административного взыскания или дисциплинарного воздействия, то по ходатайству общественного объединения, органа самоуправления граждан, коллектива или самого лица, суд может снять с него судимость по истечении не менее половины сроков, указанных в статье 78 Уголовного Кодекса.