• 23269 marta o'qildi
• ma’muriy ish bo‘yicha hal qiluv qarori qabul qilinguniga qadar arizachining yoki manfaatida ariza berilgan shaxsning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlari buzilishining aniq xavfi mavjud bo‘lsa;
• arizachining huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini bunday choralar ko‘rmay turib, himoya qilish mumkin bo‘lmasa yoki qiyin bo‘lsa dastlabki himoya choralarini ko‘rishi mumkin.
Quyidagilar dastlabki himoya choralari bo‘lishi mumkin:
• javobgarga muayyan harakatlarni amalga oshirishni taqiqlash;
• boshqa shaxslarga nizo predmetiga taalluqli bo‘lgan muayyan harakatlarni amalga oshirishni taqiqlash;
• mol-mulkni realizatsiya qilishni to‘xtatib turish;
• ma’muriy organning, fuqarolar o‘zini o‘zi boshqarish organining nizolashilayotgan hujjati ijrosini to‘liq yoki qisman to‘xtatib turish.
Sud tomonidan bir vaqtning o‘zida bir nechta dastlabki himoya choralari ko‘rilishi mumkin.
Dastlabki himoya choralari arz qilingan talabga mos bo‘lishi kerak.
• Dastlabki himoya choralarini ko‘rish to‘g‘risidagi ariza sudga ariza (shikoyat) bilan bir vaqtda yoki ish yuritish jarayonida berilishi mumkin.
Ariza (shikoyat) bilan birga berilgan dastlabki himoya choralarini ko‘rish to‘g‘risidagi ariza arizani (shikoyatni) ish yuritishga qabul qilish va ish qo‘zg‘atish to‘g‘risidagi masalani hal qilish bilan bir vaqtda, ishda ishtirok etuvchi shaxslarni xabardor qilmasdan sud tomonidan ko‘rib chiqiladi.
Dastlabki himoya choralarini ko‘rish to‘g‘risidagi ariza sud majlisi chog‘ida berilgan taqdirda, u shu majlisda ko‘rib chiqilishi kerak.
Dastlabki himoya choralari ishni ko‘rayotgan sud tomonidan ishda ishtirok etuvchi shaxsning iltimosnomasiga ko‘ra bekor qilinishi mumkin.
Dastlabki himoya choralarini bekor qilish to‘g‘risidagi masala sud majlisida hal qilinadi. Ishda ishtirok etuvchi shaxslar majlisning vaqti va joyi to‘g‘risida xabardor qilinadi. Biroq ularning kelmaganligi dastlabki himoya choralarini bekor qilish to‘g‘risidagi masalani ko‘rib chiqishga to‘sqinlik qilmaydi.

• 23988 количество просмотров
• до принятия судом решения по административному делу существует явная опасность нарушения прав, свобод и законных интересов заявителя или лица, в интересах которого подано заявление;
• защита прав, свобод и законных интересов заявителя будет невозможна или затруднительна без принятия таких мер.
Мерами предварительной защиты могут быть
• запрещение ответчику совершать определенные действия;
• запрещение другим лицам совершать определенные действия, касающиеся предмета спора;
• приостановление реализации имущества;
• приостановление исполнения оспариваемого акта административного органа, органа самоуправления граждан полностью или в части.
Судом одновременно может быть принято несколько мер предварительной защиты.
Меры предварительной защиты должны быть соотносимы с заявленным требованием.
• Заявление о принятии мер предварительной защиты может быть подано в суд одновременно с заявлением (жалобой) или в процессе производства по делу.
Заявление о принятии мер предварительной защиты, поданное с заявлением (жалобой), рассматривается судом одновременно с разрешением вопроса принятия заявления (жалобы) к производству и возбуждения дела без извещения лиц, участвующих в деле.
В случае подачи заявления о принятии мер предварительной защиты в ходе судебного заседания оно должно быть рассмотрено в том же заседании.
Меры предварительной защиты могут быть по ходатайству лица, участвующего в деле, отменены судом, рассматривающим дело.
Вопрос об отмене мер предварительной защиты разрешается в заседании суда. Лица, участвующие в деле, извещаются о времени и месте заседания. Однако, их неявка не является препятствием для рассмотрения вопроса об отмене мер предварительной защиты.