• 68421 marta o'qildi
O‘zbekiston Respublikasining Oliy Majlisi oliy davlat vakillik organi bo‘lib, qonun chiqaruvchi hokimiyatni amalga oshiradi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi ikki palatadan — Qonunchilik palatasi (quyi palata) va Senatdan (yuqori palata) iborat.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasi va Senati vakolat muddati — 5 yil.
• Qonunchilik palatasi deputatlari va mahalliy Kengashlar deputatlari saylovlari umumiydir.
• O‘zbekiston Respublikasining 18 yoshga to‘lgan fuqarolari saylash huquqiga egadirlar.
• Fuqarolar jinsi, irqiy va milliy mansubligi, tili, dinga munosabati, ijtimoiy kelib chiqishi, e’tiqodi, shaxsiy va ijtimoiy mavqei, ma’lumoti, mashg‘ulotining turi va xususiyatidan qat’i nazar, teng saylov huquqiga egadir.
Teng saylov huquqi
• Saylovda ishtirok etuvchi har bir fuqaro bir ovozga ega bo‘ladi.
• Sud tomonidan muomalaga layoqatsiz deb topilgan fuqarolar, shuningdek sud hukmi bilan ozodlikdan mahrum etish joylarida saqlanayotgan shaxslar saylanishi mumkin emas.
• Sud tomonidan muomalaga layoqatsiz deb topilgan fuqarolar, shuningdek og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlar sodir etganligi uchun sudning hukmi bilan ozodlikdan mahrum etish joylarida saqlanayotgan shaxslar saylovda ishtirok etmaydi.
• Qonunchilik palatasi deputatlari saylovini o‘tkazish uchun 75 ta hududiy bir mandatli saylov okrugi tuziladi.
Qonunchilik palatasi deputatlari saylovini o‘tkazish bo‘yicha saylov okruglari Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining, xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlarining taqdimnomasiga binoan Markaziy saylov komissiyasi tomonidan tuziladi.
• Bir mandatli saylov okrugidan Qonunchilik palatasiga hamda mahalliy Kengashlarga bo‘lib o‘tadigan saylovda har bir saylov okrugidan bitta deputat saylanadi.
Mahalliy Kengashlarga saylov o‘tkazish uchun quyidagi saylov okruglari tuziladi
Xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlaridagi deputatlik o‘rinlari soni aholi sonidan kelib chiqqan holda tegishli mahalliy Kengash tomonidan quyidagicha belgilanadi:
• aholi soni 2 million nafargacha bo‘lgan hududlarda — 30dan-40gacha;
• aholi soni 2 milliondan 3 million nafargacha bo‘lgan hududlarda — 40dan 50gacha;
• aholi soni 3 million nafardan ortiq bo‘lgan hududlarda — 50dan 60gacha.
Xalq deputatlari tuman va shahar Kengashlaridagi deputatlik o‘rinlari soni aholi sonidan kelib chiqqan holda tegishli mahalliy Kengash tomonidan quyidagicha belgilanadi:
• aholi soni 30 ming nafargacha bo‘lgan hududlarda — 10dan 15gacha;
• aholi soni 30 mingdan 100 ming nafargacha bo‘lgan hududlarda — 15dan 20gacha;
• aholi soni 100 mingdan 300 ming nafargacha bo‘lgan hududlarda — 20dan 25gacha;
• aholi soni 300 ming nafardan ortiq bo‘lgan hududlarda — 25dan 30gacha.
Saylov okruglarining ro‘yxatlari ularning chegaralari, saylovchilar soni va okrug saylov komissiyalarining joylashgan eri ko‘rsatilgan holda saylovdan kamida 75 kun oldin tegishli saylov komissiyasi tomonidan e’lon qilinadi.
• Deputatlikka nomzodlar ko‘rsatish huquqi.
• Senat a’zolarining saylovi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, mahalliy Kengashlar deputatlari saylanganidan keyin 1 oydan kechiktirmay o‘tkaziladi.
Ovoz berish natijalariga ko‘ra boshqa nomzodlarga nisbatan ko‘proq ovoz olgan Senat a’zoligiga nomzodlar, basharti qo‘shma majlisda hozir bo‘lgan mahalliy Kengashlar deputatlarining 50 foizidan ko‘prog‘i ularni yoqlab ovoz bergan bo‘lsa, saylangan deb hisoblanadi.

• 68423 количество просмотров
Высшим государственным представительным органом является Олий Мажлис Республики Узбекистан, осуществляющий законодательную власть.
Олий Мажлис Республики Узбекистан состоит из двух палат - Законодательной палаты (Депутатом Законодательной палаты Олий Мажлиса, а также членом Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан может быть гражданин Республики Узбекистан, достигший ко дню выборов 25 лет и постоянно проживающий на территории Республики Узбекистан не менее 5 лет
">нижняя палата 150 депутатов) и Сената (избираются в равном количестве - по 4 человек - от Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента путем тайного голосования на соответствующих совместных заседаниях депутатов Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, представительных органов государственной власти областей, районов и городов из числа этих депутатов. 9 членов Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан назначаются Президентом Республики Узбекистан из числа наиболее авторитетных граждан с большим практическим опытом и особыми заслугами в области науки, искусства, литературы, производства и других сферах государственной и общественной деятельности.
">верхняя палата
).
Срок полномочий Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан - 5 лет.
• Выборы депутатов Законодательной палаты и депутатов местных Кенгашей являются всеобщими.
• Граждане, независимо от пола, расовой и национальной принадлежности, языка, отношения к религии, социального происхождения, убеждений, личного и общественного положения, образования, рода и характера занятий, обладают равным избирательным правом.
• В выборах не участвуют граждане, признанные судом недееспособными, а также лица, содержащиеся в местах лишения свободы по приговору суда за совершенные тяжкие и особо тяжкие преступления.
• Для выборов депутатов Законодательной палаты образуется 75 территориальных избирательных округов. От каждого избирательного округа избирается 1 депутат.
Избирательные округа по выборам депутатов Законодательной палаты образуются Центральной избирательной комиссией по представлению Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, Кенгашей народных депутатов областей и города Ташкента.
• Границы избирательных округов по выборам депутатов Законодательной палаты определяются с учетом административно-территориального устройства Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, как правило, с равной численностью избирателей на всей территории Республики Узбекистан.
Для выборов в местные Кенгаши образуются избирательные округа
Количество депутатских мест в областных и Ташкентском городском Кенгашах народных депутатов определяется соответствующим местным Кенгашем исходя из численности населения следующим образом:
• на территориях с численностью населения до 2 миллионов человек — от 30 до 40;
• на территориях с численностью населения от двух миллионов до 3 миллионов человек — от 40 до 50;
• на территориях с численностью населения более 3 миллионов человек — от 50 до 60.
• Количество депутатских мест в районных и городских Кенгашах народных депутатов определяется соответствующим местным Кенгашем исходя из численности населения следующим образом:
• на территориях с численностью населения до 30 тысяч человек — от 10 до 15;
• на территориях с численностью населения от 30 тысяч до 100 тысяч человек — от 15 до 20;
• на территориях с численностью населения от 100 тысяч до 300 тысяч человек — от 20 до 25;
• на территориях с численностью населения более 300 тысяч человек — от 25 до 30.
Списки избирательных округов с указанием их границ, численности избирателей и мест нахождения окружных избирательных комиссий публикуются соответствующей избирательной комиссией не менее чем за 75 дней до выборов.
• Право на выдвижение кандидатов в депутаты.
• Выборы членов Сената проводятся не позднее 1 месяца после избрания депутатов Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, местных Кенгашей.
Избранными считаются кандидаты в члены Сената, получившие по результатам голосования больше голосов по отношению к другим кандидатам, при условии, что за них проголосовало более 50 процентов депутатов местных Кенгашей, присутствующих на совместном заседании.