• 21071 marta o'qildi
O‘zbekiston davlat chegaralarini kesib o‘tishning umumiy  tartibi - davlat chegarasi orqali shaxslar, transport vositalari va tovarlarini o‘tkazish tartibini, ushbu jarayonda bojxona, sanitar-karantin, fitosanitar va veterinariya nazoratdan o‘tish, shuningdek, hujjatni taqdim etish va rasmiylashtirish tartibini belgilab beradi.
Davlat chegarasi orqali o‘tuvchi barcha shaxslar, transport vositalari va tovarlar quyidagi nazoratdan o‘tishlari lozim:
chegara (pasport) nazorati
• chegara nazorati — O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati chegara qo‘shinlarining chegara nazorati bo‘linmalari tomonidan Davlat chegaralarini qo‘riqlash va himoya qilish, Davlat chegarasini va o‘tkazish punktlaridagi rejimni buzish holatlarining oldini olish maqsadida Davlat chegarasi orqali shaxslar va transport vositalariga, shuningdek, bojxona organlari bo‘lmagan o‘tkazish punktlarida esa tovarlarga nisbatan o‘tkazish punktlarida amalga oshiriladigan kompleks tadbirlar.
bojxona nazorati
• bojxona nazorati — O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi va xalqaro shartnomalariga rioya etilishini ta’minlash uchun O‘zbekiston Respublikasi davlat bojxona xizmati organlari tomonidan, jumladan, xavfni boshqarish tizimidan foydalangan holda amalga oshiriladigan chora-tadbirlar.
sanitar-karantin nazorati
• sanitariya-karantin nazorati — o‘tkazish punktlarida O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik agentligining hududiy bo‘linmalari tomonidan Davlat chegarasi orqali kelgan shaxslar, transport vositalari va tovarlarga nisbatan amalga oshiriladigan kompleks tadbirlar.
fitosanitar nazorati
• fitosanitariya nazorati — o‘tkazish punktida karantin ostidagi mahsulot va O‘zbekiston Respublikasi bojxona chegarasi orqali olib o‘tiladigan o‘simlik va o‘simlik mahsulotlarini tekshirishda o‘simliklar karantini bo‘yicha davlat inspektori tomonidan amalga oshiriladigan kompleks tadbirlar.
veterinariya nazorati
• Veterinariya nazorati - odamlar va hayvonlar hayoti hamda salomatligini himoya qilish, hayvonlar kasalliklarining tashuvchilari bo‘lishi mumkin predmetlar va tovarlarni, shuningdek hayvonlarning yuqumli kasalliklari olib kirilishidan muhofaza qilishni ta’minlash uchun chegara nazorati veterinariya punktlari tomonidan hayvonlar hamda ulardan olinadigan mahsulotlarga nisbatan amalga oshiriladigan kompleks tadbirlar.
• O‘tkazish davlat chegarasini kesib o‘tish huquqiga ega haqiqiy hujjat bilan amalga oshiriladi.
• O‘tkazish to‘g‘risidagi yakuniy qaror chegara nazorati bo‘linmalari tomonidan o‘tkazish bo‘limlaridagi barcha yuqorida ko‘rsatilgan nazorat ko‘rinishlaridan o‘tganidan so‘ng qabul qilinadi.
Davlat chegarasiga orqali quyidagilar navbatsiz o‘tkaziladi
• O‘zbekiston Respublikasi qonun hujjatlari va xalqaro shartnomalarga muvofiq muayyan imtiyozlarga ega shaxslar, og‘ir bemorlar, homilador va nogiron shaxslar, 7 yoshgacha bo‘lgan bolalar, ularga hamrohlik qiluvchi shaxslar va ular ketayotgan avtotransport vositalari;
• xalqaro yo‘nalishlarda yo‘lovchilarni muntazam tashiydigan transport vositalari;
• tirik hayvonlar, tez buziladigan tovarlar, radioaktiv materiallar, ommaviy axborot vositalari uchun xabarlar va boshqa materiallar;
• tabiiy ofatlar, avariyalar, halokatlar oqibatlarini bartaraf etishda zarur bo‘lgan va insonparvarlik yordami sifatida yuboriladigan tovarlar, shuningdek, ushbu tovarlar olib o‘tiladigan transport vositalari;
• O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi yoki Vazirlar Mahkamasining tegishli yozma topshirig‘iga muvofiq shaxslar, transport vositalari va tovarlar;
• O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik vakolatxonalari va konsullik muassasalariga yuboriladigan tovarlar;
• O‘zbekiston Respublikasining oliy qonunchilik, ijro etuvchi va sud hokimiyati organlariga yuboriladigan tovarlar.
O‘tkazish punktida quyidagilar taqiqlanadi
• chegara nazorati bo‘linmasi rahbari va (yoki) bojxona organi boshlig‘ining ruxsatisiz foto va videoga suratga olish;
• davlat nazorati organlarining nazorat tartib-taomillarini tashkil etishiga xalaqit bersa, mobilь va boshqa vositalardan foydalanish;
• davlat nazorati organlari xodimlarini nazorat tartib-taomillarini amalga oshirish bo‘yicha belgilangan tartibni buzishga majbur qiladigan harakatlarni sodir etish, shu jumladan, ularga biron-bir moddiy qimmatliklarni taklif etish;
• davlat nazorati organlarining qonuniy talablarini bajarmaslikka, har qanday ko‘rinishda omma oldida da’vat etish, ommaviy ravishda bo‘ysunmaslikni keltirib chiqarish maqsadida atayin soxta uydirmalar tarqatish yo‘li bilan davlat nazorati organlarining o‘z qonuniy faoliyatini amalga oshirishiga qarshilik ko‘rsatish, shuningdek, davlat nazorati organlarining huquqbuzarliklarni to‘xtatish haqidagi qonuniy talablariga bo‘ysunmaslik;
• o‘tkazish punkti hududiga yoki uning xizmat xonalariga belgilangan tartibni buzgan holda kirish;
• o‘tkazish punkti hududiga tegishli ruxsatlarsiz qurol-yarog‘, portlovchi moddalar va atrofdagilar hayoti yoki salomatligiga xavf tug‘diradigan boshqa predmetlar (moddalar) olib kirish (olib o‘tish).

• 21285 количество просмотров
Общий порядок пересечения Государственной границы Узбекистана определяет порядок пропуска лиц, транспортных средств и товаров на государственной границе, которые подлежат пограничному, таможенному, санитарно-карантинному, фитосанитарному контролю и ветеринарному надзору, а также порядок предоставления и оформления документов.
Все лица, транспортные средства и товары, следующие через Государственную границу, должны пройти:
пограничный (паспортный) контроль
• Пограничный контроль – проверка документов на право въезда в Узбекистан.
• Пассажиры проходят пограничный (паспортный) контроль, в ходе которого у них проверяются документы на право въезда в Узбекистан.
• Прибывшим без виз, необходимо обратиться в консульство для оформления виз по прибытию.
санитарно-карантинный контроль
• Санитарно-карантинный контроль — комплекс мероприятий, осуществляемый санитарно-карантинными подразделениями территориального Центра государственного санитарно-эпидемиологического надзора в пунктах пропуска в отношении прибывших лиц, транспортных средств и товаров через Государственную границу.
• Проводится комплекс противоэпидемических мероприятий, медико-санитарный осмотр лиц по эпидемическим показаниям, осмотр их транспортных средств и товаров.
фитосанитарный контроль
• Фитосанитарный контроль - комплекс мероприятий, осуществляемый государственными инспекторами по карантину растений в пунктах пропуска по проверке товаров, подкарантинной продукции и перевозимых (транзитных) через таможенную границу Узбекистан растений.
• Подразделения по карантину растений могут задерживать, изымать, при необходимости возвращать подкарантинную продукцию при обнаружении карантинных объектов (вредные организмы, имеющие карантинное значение в мире).
ветеринарный надзор
• Ветеринарный надзор - комплекс мероприятий, осуществляемых пограничными контрольными ветеринарными пунктами в отношении животных и продуктов животного происхождения с целью защиты жизни и здоровья людей и животных, контроля предметов и товаров, которые могут являться переносчиками болезней животных.
• Подконтрольные государственной ветеринарной службе товары:
• животные,
• продукция и сырье животного происхождения,
• ветеринарные лекарственные средства,
• штаммы микроорганизмов,
• корма и кормовые добавки,
• ветеринарные технические средства,
• растительные пищевые продукты, реализуемые на рынках.
• Для ознакомления с Перечнем товаров, поднадзорных государственной ветеринарной службе Республики Узбекистан, пройдите по данной ссылке.
• Пропуск осуществляется по действительным документам на право пересечения Государственной границы.
• Окончательное решение о пропуске принимается подразделением пограничного контроля после прохождения ими всех вышеуказанных видов контроля в пункте пропуска.
Приоритетным порядком пропуска могут пользоваться
• лица, тяжело больные, лица с явными признаками беременности и инвалидности, дети в возрасте до 7 лет, их сопровождающие лица и автотранспортные средства, на которых они следуют;
• транспортные средства, выполняющие регулярные перевозки пассажиров в международном сообщении;
• живые животные, скоропортящиеся товары, радиоактивные материалы, сообщения и другие материалы для целей массовой информации;
• товары, необходимые при ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий, катастроф, направляемые в качестве гуманитарной помощи, другие подобные товары, а также транспортные средства, на которых они перемещаются;
• товары, направляемые в адрес дипломатических представительств и консульских учреждений Узбекистана за рубежом;
• товары, направляемые в адрес высших органов законодательной, исполнительной и судебной власти Узбекистана.
При нахождении в пункте пропуска запрещается
При нахождении в пункте пропуска запрещается:
• вести фото- и видеосъемку без разрешения руководителя подразделения пограничного контроля;
• пользоваться мобильными средствами;
• предлагать сотрудникам органов государственного контроля материальные ценности;
• проникать на территорию пункта пропуска или в служебные помещения пункта пропуска в нарушение установленного порядка;
• без соответствующих разрешений вносить (ввозить) на территорию пункта пропуска оружие, взрывчатые вещества и иные предметы (вещества), представляющие опасность для жизни или здоровья окружающих.