• 164988 marta o'qildi
Oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘qishini ko‘chirishi yoki qayta tiklashda ta’lim yo‘nalishlarining (mutaxassisliklarining) nomlanishi bir xil bo‘lganda bunday ta’lim yo‘nalishlari (mutaxassisliklari) mos deb hisoblanadi.
• Davlat oliy ta’lim muassasalarida o‘qishni ko‘chirish va qayta tiklash jarayoni bepul amalga oshiriladi.
• Oliy ta’limning turdosh ta’lim yo‘nalishlari ro‘yxati ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish bo‘yicha davlat komissiyasi tomonidan tasdiqlanadi.
Vakolatli tashkilotlar
Talabalar o‘qishini ko‘chirish yoki qayta tiklash:
• oliy ta’lim muassasalari;
• tizimida oliy ta’lim muassasalari bo‘lgan vazirliklar va idoralar;
• ta’lim muassasalariga qabul qilish bo‘yicha davlat komissiyasi qarorlari asosida amalga oshiriladi.
Rektor buyrug‘i asosida ko‘chirish va qayta tiklash
Bir oliy ta’lim muassasasi doirasida oliy ta’limning mos va turdosh yo‘nalishlari hamda mos mutaxassisliklar bo‘yicha o‘qishni ko‘chirish va qayta tiklash shu oliy ta’lim muassasasi rektorining buyrug‘i asosida amalga oshiriladi.
Vazirlik qarori asosida ko‘chirish va qayta tiklash
Quyidagi hollarda o‘qishni ko‘chirish va qayta tiklash oliy ta’lim muassasasi bo‘ysunadigan vazirlik (idora) qarori asosida amalga oshiriladi:
• oliy ta’limning mos va turdosh yo‘nalishlari hamda mos mutaxassisliklari bo‘yicha bir vazirlik (idora) doirasida boshqa oliy ta’lim muassasasiga;
• oliy ta’limning mos va turdosh yo‘nalishlari hamda mos mutaxassisliklari bo‘yicha turli vazirlik (idora) doirasida bir oliy ta’lim muassasasidan boshqa oliy ta’lim muassasasiga.
Davlat komissiya qarori asosida ko‘chirish va qayta tiklash
Quyidagi hollarda talabalar o‘qishini ko‘chirish va qayta tiklash davlat komissiya qarori bilan amalga oshiriladi:
• xorijiy davlatlarning akkreditatsiyaga ega bo‘lgan oliy ta’lim muassasalaridan O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalariga;
• bir oliy ta’lim muassasasi doirasida yoki bir vazirlik yoki idora yoxud turli vazirliklar va idoralar tizimidagi oliy ta’lim muassasalariga oliy ta’limning turdosh bo‘lmagan yo‘nalishlariga va istisno tariqasida mos bo‘lmagan mutaxassisliklariga.
O‘qishni ko‘chirish va qayta tiklashni rad etish
Quyidagi holatlar o‘qishni ko‘chirish va qayta tiklash haqidagi arizasiga rad javobi berilishiga asos bo‘ladi:
• xorijiy davlatlarning akkreditatsiyaga ega bo‘lmagan oliy ta’lim muassasalarida yoki ularning filiallarida o‘qiganlarga;
• respublika oliy ta’lim muassasalaridagi mavjud ta’lim shaklidan o‘zga (boshqa) ta’lim shaklida o‘qiganlarga;
• oliy ta’lim muassasalarining markazlari, bo‘limlari, o‘quv-maslahat punktlari va boshqalarda o‘qiganlarga;
• birinchi kursning birinchi semestriga birinchi semestr tugallanmagan holatda o‘qishni ko‘chirishga (talabaga kasallik tufayli akademik ta’til berilgan holatlar, o‘qigan ta’lim yo‘nalishi mavjud bo‘lmaganda ko‘chirib tiklash holatlari bundan mustasno);
• oliy ta’lim muassasasida mos (turdosh) ta’lim yo‘nalishi (mutaxassisligi) yoki ta’lim shakli mavjud bo‘lmasa;
• namunaviy o‘quv rejalaridagi umumkasbiy va ixtisoslik (mutaxassislik) fanlari bo‘yicha farqlar 4 tadan oshganda;
• to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga tavsiya etilganlar to‘lovni belgilangan muddatda amalga oshirmaganda;
• talabaning shaxsiy yig‘ma jildi (akademik ma’lumotnoma) belgilangan muddatlarda taqdim etilmaganda;
• oliy ta’lim muassasasiga davlat granti asosida ko‘chirish va qayta tiklashda davlat granti asosida ta’lim oluvchilar soni (qabul kvotalari) doirasida bo‘sh o‘rinlar mavjud bo‘lmasa;
• oliy ta’lim muassasasi moddiy-texnika bazasining imkoniyati cheklanganda;
• maqsadli qabul qilinganlar boshqa ta’lim yo‘nalishi yoki ta’lim shakliga, boshqa oliy ta’lim muassasasiga;
• kechki (smenali) ta’limdan sirtqi (maxus sirtqi) ta’limga kechki (smenali) ta’limning bir ta’lim sohasidan ikkinchi ta’lim sohasiga;
• sirtqi (maxus sirtqi) ta’limdan kunduzgi ta’limga hamda sirtqi (maxus sirtqi) ta’limning bir ta’lim sohasidan ikkinchi ta’lim sohasiga;
• bir ta’lim shaklidan maxsus sirtqi ta’lim shakliga hamda maxsus sirtqi ta’lim shaklidan boshqa ta’lim shakliga;
• talaba O‘zbekiston va xorijiy oliy ta’lim muassasalarining o‘zaro kelishuvi asosida qabul qilinib qo‘shma ta’lim dasturlari asosida tahsil olgan yoki tahsil olayotgan bo‘lsa (mazkur qo‘shma dasturning o‘zi bundan mustasno);
• qonun hujjatlarida belgilangan boshqa holatlarda.
O‘qishni ko‘chirish bo‘yicha arizalarni ko‘rib chiqish
Oliy ta’lim muassasalari talabalarining o‘qishini ko‘chirish bo‘yicha arizalarni topshirish va ko‘rib chiqish quyidagicha amalga oshiriladi:
• o‘qishini ko‘chirish bo‘yicha arizalarni taqdim etish — har yili 15-iyuldan 5-avgustga qadar amalga oshiriladi;
• arizalarni oliy ta’lim muassasasi, tegishli vazirlik (idora) yoki Davlat komissiya tomonidan ko‘rib chiqib, qaror qabul qilish — har yili 5-avgustdan 30-avgustga qadar amalga oshiriladi.
Talabalar o‘qishini ko‘chirish quyidagi sabablar bo‘lganda bahorgi semestrda o‘quv mashg‘ulotlari boshlanishidan oldin ham amalga oshirilishi mumkin. Bunda:
• o‘qishini ko‘chirish bo‘yicha ariza topshirish — har yili 20 dekabrdan keyingi yilning 20 yanvariga qadar;
• o‘qishini ko‘chirish bo‘yicha arizani ko‘rib chiqib, qaror qabul qilish — har yili 25-yanvardan 15-fevralga qadar amalga oshiriladi.
O‘qishini ko‘chirish istagini bildirgan fuqaro quyidagi hujjatlarni taqdim etadi:
• talabaning reyting daftarchasi yoki belgilangan shakldagi akademik ma’lumotnoma nusxalari;
• pasportning nusxasi.
O‘quv rejalardagi fanlari bo‘yicha farqlar aniqlanganda talaba akademik qarzdor sifatida o‘qishga qabul qilinadi.
Akademik qarzdorlik (farqlar) bartaraf etilgan muddatdan boshlab talabaga stipendiya to‘lanadi.
O‘qishga qayta tiklash haqidagi arizalarni ko‘rib chiqish
O‘qishni qayta tiklash bo‘yicha arizalarni topshirish va ko‘rib chiqish bir yilda 2-marta amalga oshiriladi:
• o‘qishini kuzgi semestrga qayta tiklash bo‘yicha ariza topshirish — har yili 15-iyuldan 5-avgustga qadar;
• o‘qishini bahorgi semestrga qayta tiklash bo‘yicha ariza topshirish — har yili 15 yanvardan 25-yanvarga qadar davom etadi.
Qayta tiklash bo‘yicha qaror qabul qilish:
• kuzgi semestrga qayta tiklash uchun — har yili 5-avgustdan 30-avgustga qadar;
• bahorgi semestrga qayta tiklash uchun — har yili 25-yanvardan 15-fevralga qadar amalga oshiriladi.
Talabalar safidan chetlashtirilgan fuqarolar o‘qishini boshqa oliy ta’lim muassasasiga mos (turdosh) ta’lim yo‘nalishi (mutaxassisligi)ga ko‘chirib tiklash to‘g‘risida ariza berish huquqiga ega. Bunda arizaga o‘qishni ko‘chirish tartibidagi hujjatlar taqdim etiladi.
Barcha o‘quv shakllari bo‘yicha talabalar safiga qayta tiklash to‘lov-kontrakt asosida amalga oshiriladi.
Davlat grantlari bo‘yicha ta’lim olgan etimlar, I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar, shuningdek, muddatli harbiy xizmatni o‘tagan, akademik ta’tildan belgilangan muddatda qaytgan shaxslar, davlat buyurtmasi bilan xorijga o‘qishga yuborilgan va belgilangan muddatda qaytgan talabalar istisno tariqasida o‘qishga (muayyan kursga) davlat grantlari o‘rinlariga qayta tiklanishi mumkin.
O‘qishdan chetlashtirilgan (kursdan qoldirilgan) o‘quv yilida kursiga talabani o‘qishga qayta tiklashga (ko‘chirib tiklashga) yo‘l qo‘yilmaydi.
Talabani boshqa oliy ta’lim muassasasiga o‘qishini ko‘chirib qayta tiklashda uning ilgari ta’lim olgan oliy ta’lim muassasasi roziligi talab etilmaydi.
Talabalarni o‘qishdan chetlatish
Talaba oliy ta’lim muassasasidan quyidagi hollarda chetlashtirilishi mumkin:
1. o‘z xohishiga binoan;
2. o‘qishning boshqa ta’lim muassasasiga ko‘chirilishi munosabati bilan;
3. o‘quv intizomini va oliy ta’lim muassasasining ichki tartib-qoidalari hamda odob-axloq qoidalarini buzganligi uchun;
4. bir semestr davomida darslarni uzrli sabablarsiz 74 soatdan ortiq qoldirganligi sababli;
5. o‘qish uchun belgilangan to‘lov o‘z vaqtida amalga oshirilmaganligi sababli (to‘lov-kontrakt bo‘yicha tahsil olayotganlar uchun);
6. talaba sud tomonidan ozodlikdan mahrum etilganligi munosabati bilan;
7. sud qaroriga ko‘ra kirish imtihonlarida belgilangan tartibni buzganligi aniqlanganda (ushbu holatda talabalar safidan chetlashtirilganlar talabalar safiga qayta tiklanmaydi);
8. vafot etganligi sababli.
• Harbiy xizmatni o‘tash, salomatligini tiklash, homiladorlik va tug‘ish, shuningdek, bolalarni parvarish qilish ta’tillari davrida hamda oilasining betob a’zosini (otasi, onasi yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar, turmush o‘rtog‘i, farzandi) parvarish qilish uchun talabaga Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilangan tartibda akademik ta’til berilishi mumkin.
Akademik qarzdorligi tufayli kursdan qoldirilgan talaba to‘lov-kontrakt asosida o‘qishini quyi kursdagi o‘quv semestri boshidan boshlashi mumkin.
Belgilangan muddatlarda fanlarni o‘zlashtira olmagan (akademik qarzdor bo‘lgan) talaba oliy ta’lim muassasasi rektori buyrug‘i bilan kursdan qoldiriladi.
O‘qishning barcha shakllari bo‘yicha oliy ta’limning mos va turdosh yo‘nalishlari hamda mos mutaxassisliklari bo‘yicha davlat grantlari o‘rinlariga ko‘chirishga faqat davlat grantlari asosida tahsil olgan talabalar arizasiga ko‘ra oliy ta’lim muassasalarida tegishli o‘quv yilidagi qabul qilish kvotalarida belgilangan davlat grantlarining soni doirasida ruxsat etiladi.

• 164980 количество просмотров
При перемещении и восстановлении обучения студентов высших учебных заведений определение соответствующих и смежных направлений высшего образования считаются подходящими, когда направления образования совпадают.
• Процесс перевода и восстановления обучения в государственных высших учебных заведениях осуществляется  бесплатно.
• Перечень смежных направлений высшего образования утверждается Государственной комиссией по приему в образовательные учреждения.
Уполномоченные организации
Перевод или восстановление обучения студентов осуществляется на основании следующих решений:
• ректоров высших учебных заведений;
• министерств и ведомств, в ведении которых находятся высшие образовательные учреждения;
• государственной комиссии по переводу и восстановлению обучения студентов.
Перевод и восстановление обучения по приказу ректора
Перевод и восстановление обучения соответствующим и смежным направлениям высшего образования в пределах одного высшего образовательного учреждения (при этом не более 5 лет со дня исключения из состава студентов) осуществляется на основании приказа ректора данного высшего образовательного учреждения.
Перевод и восстановление по решению Министерства
Перевод и восстановление обучения осуществляется на основании решения Министерства (ведомства),  которому подчиняется высшее учебное заведение, если это осуществляется:
• в другое высшее учебное заведение в рамках одного министерства (ведомства) по соответствующим и смежным направлениям (специальностям) высшего образования;
• в рамках различных министерств (ведомств) по соответствующим и смежным направлениям (специальностям) высшего образования из одного высшего образовательного учреждения в другое высшее учебное заведение.
Перевод и восстановление обучения по решению межведомственной комиссии
Перевод и восстановление обучения студентов осуществляется по решению межведомственной комиссии в следующих случаях, когда:
•  из аккредитованных зарубежными странами вузов в вузы Узбекистана;
• несвязанные области высшего образования и, как исключение, неспециализированные специальности в одном высшем учебном заведении, министерстве или ведомстве или высших учебных заведениях в разных министерствах и ведомствах.
Случаи отказа
Следующие обстоятельства являются основанием для отказа заявления о переводе и восстановления учебы          :
• обучающимся в высших учебных заведениях, иностранных государств, не имеющих аккредитации;
• образование получено в форме, не предусмотренной в Республике Узбекистан;
• лицам, обучающимся в центрах, отделах, учебно-консультационных пунктах высших учебных заведений и др.;
• в случае не окончании первого семестра первого курса (за исключением случаев, когда студенту предоставляется академический отпуск по болезни, при отсутствии направления учебы);
• при отсутствии соответствующего направления или формы образования в высшем учебном заведении;
• разница в типовых учебных планах по общепрофессиональным и специализированным предметам составляет более 4 дисциплин;
• студенты учащиеся на платной основе, не производят оплату вовремя;
• если личная титульная книжка студента (академический аттестат) не представлена ​​в установленные сроки;
• при отсутствии вакансий по количеству студентов (квоты приема) на основе государственного гранта при переводе и восстановления в высших учебных заведениях на основе государственного гранта;
• при ограничении возможностей материально-технической базы вуза;
• целевой прием на другую специальность или форму обучения, в другой вуз;
• с вечернего (сменного) обучения на заочное (специальное заочное) вечернее (сменное) обучение с одного направления обучения на другое;
• от одной формы обучения к специальной форме заочного обучения и от формы специального заочного обучения к другой форме обучения;
• если студент поступил или учится по совместным образовательным программам по взаимному согласию узбекских и зарубежных вузов (кроме самой совместной программы) ;
• в иных случаях, предусмотренных законодательством.
Рассмотрение заявлений о переводе на учебу
Подача и рассмотрение заявлений о переводе обучения осуществляется следующим образом:
• подача заявлений на перевод обучения — осуществляется     ежегодно с 15 июля по 5 августа    ;
• рассмотрение заявлений высшим учебным заведением, соответствующим министерством (ведомством) или межведомственной комиссией и принятие решений — осуществляется ежегодно с 5 августа по 30 августа.
Перевод обучения студентов также может быть осуществлен до начала обучения в весеннем семестре в следующих случаях:
• заявление о переводе обучения - с 20 декабря каждого года по 20 января следующего года;
• рассмотрение и принятие решения по заявлению о переводе обучения - осуществляется с 25 января по 15 февраля каждого года;
Гражданин, желающий перевестись на учебу, представляет следующие документы:
• копия рейтинговой книжки студента или академической справки установленной формы;
• копия паспорта.
При выявлении различий по предметам учебной программы студент поступает на учебу академическим должником.
Стипендия выплачивается студенту со дня погашения академической задолженности (разницы).
Рассмотрение заявлений о восстановлении на учебу
Подача и рассмотрение заявлений о восстановлении чтения осуществляется 2 раза в год    :
• заявление о восстановлении на учебу на осенний семестр - ежегодно с 15 июля по 5 августа;
• подача заявления о восстановлении на учебу в весенний семестр - ежегодно с 15 января по 25 января.
Решение о восстановлении принимается:
• для восстановления на осенний семестр — ежегодно с 5 августа по 30 августа;
• для восстановления на весенний семестр — ежегодно с 25 января по 15 февраля.
Граждане, отчисленные из числа студентов, имеют право подать заявление о переводе на учебу в другое высшее учебное заведение  соответствующему  образовательному направлению (специальности). При этом к заявлению представляются документы в порядке перевода на учебу.
Восстановление в ряды студентов по всем формам обучения осуществляется на платно-контрактной основе.
Детей-сирот, получивших образование по государственным грантам, инвалидов I и II групп, а также лиц, прошедших военную службу, своевременно вернувшихся из академического отпуска, студентов, отправленных на обучение за границу по госзаказу и своевременно вернувшихся на обучение (на определенный курс) можно восстановить на места по государственным грантам.
Не допускается восстановление (перевод) студента в учебном году когда он был отчислен с учебы.
Для перевода или восстановления студента в другой вуз не требуется согласия того высшего учебного заведения, в котором он ранее учился.
Отчисление студентов
Студент может быть отчислен из высшего образовательного учреждения в следующих случаях:
1. по собственному желанию;
2. в связи с переводом в другое учебное заведение;
3. за нарушение учебной дисциплины и правил внутреннего распорядка высшего учебного заведения;
4. непосещение по неуважительной причине учебных занятий более 74 часов в течение семестра;
5. по причине несвоевременной оплаты за обучение (для обучающихся на платно-контрактной основе);
6. в связи с лишением свободы студента через суд;
7. по решению суда, в случае нарушения установленных правил на вступительных экзаменах (в этом случае отчисленные студенты не восстанавливаются);
8. по причине смерти.
• Студенту может быть предоставлен академический отпуск в установленном Кабинетом Министров порядке для прохождения воинской службы, реабилитации, беременности и родов, а также отпуска по уходу за ребенком и по уходу за больным членом семьи (отцом, матерью или их заменяющими лицами, супругом, ребенок).
Студент, оставленный на курсе в связи с академической задолженностью, может начать обучение на платной основе с начала учебного семестра на курсе ниже.
Перевод на государственные гранты по соответствующим и смежным направлениям высшего образования по всем формам обучения и по соответствующим специальностям допускается только по заявлению обучающихся по государственным грантам в пределах количества государственных грантов, указанного академического года в квотах приема на соответствующие направления.