• 24399 marta o'qildi
Yashash guvohnomasi - xorijiy shaxsning yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxsning O‘zbekiston Respublikasida doimiy yashash huquqini tasdiqlovchi hujjatlar hisoblanadi.
Doimiy yashashga ruxsatnoma olish uchun taqdim etiladigan hujjatlar
• belgilangan shakl bo‘yicha 2 nusxada ariza — so‘rovnomalar;
• arizachi doimiy yashash niyatida bo‘lgan qarindoshlari (tanishlari) ning arizachi iltimosiga o‘z munosabatlari to‘g‘risida notariat tomonidan tasdiqlangan arizalari, shuningdek qarindoshlar (tanishlar)ning uy-joyga egalik huquqini va unda yashovchi shaxslar sonini tasdiqlovchi hujjatlar;
• nikoh to‘g‘risidagi, bolaning tug‘ilganlik haqidagi hujjatlarning notariat tomonidan tasdiqlangan nusxalari;
• davlat boji to‘langanligi to‘g‘risida kvitantsiya;
• kattaligi 35x45 millimetrli 2 ta fotosurat.
• Xorijiy shaxslar uchun yashash guvohnomasi 5 yil muddatga beriladi, ammo xorijiy davlat pasportining amal qilish muddatidan oshmasligi kerak, 60 yoshga to‘lganda esa — xorijiy davlat pasporti amal qiladigan butun muddatga beriladi.
• Fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarga yashash guvohnomasi 5 yil muddatga, 60 yoshga to‘lganda esa muddatsiz beriladi.
Yashash guvohnomasi quyidagi hollarda almashtiriladi
• familiyasi, ismi, otasining ismi o‘zgarganida;
• millatini, tug‘ilgan yilini o‘zgartirganda;
• yozuvlardagi chalkashlik aniqlanganda;
• alohida belgilar uchun mo‘ljallangan varaqlar to‘lganda;
• amal qilish muddati tugaganda;
• foydalanishga yaroqsiz holga kelganda.
• O‘zbekiston Respublikasi hududida doimiy yashashga ruxsat berish to‘g‘risidagi hujjatlarni vakolatli organlarning har birida ko‘rib chiqish muddati 1 oydan oshmasligi kerak.
• Xorijiy shaxs va fuqaroligi bo‘lmagan shaxs uchun yashash guvohnomalari, shuningdek fuqaroligi bo‘lmagan shaxs guvohnomasi quyidagi hollarda o‘z kuchini yo‘qotadi.

• 24400 количество просмотров
• нотариально заверенные заявления родственников (знакомых), у которых намерен постоянно проживать заявитель, об их отношении к просьбе заявителя, а также документов, удостоверяющих права родственников (знакомых) на владение жильем и количество лиц, в нем проживающих;
• нотариально заверенные копий документов о браке, о рождении ребенка;
• 2 фотокарточки (35 х 45 мм).
• Вид на жительство для иностранцев выдается сроком на 5 лет, но не свыше срока действия паспорта иностранного государства, по достижении 60 лет - на весь срок действия паспорта иностранного государства.
• Вид на жительство для лиц без гражданства выдается сроком на 5 лет, а по достижении 60 лет - бессрочно.
Обмен вида на жительство производится в случаях
• израсходования листов, предназначенных для особых отметок;
• истечения срока действия;
• негодности для пользования.
• Срок рассмотрения материалов о разрешении постоянного проживания на территории Республики Узбекистан в каждом из компетентных органов не должен превышать 1 месяца.
• Виды на жительство для иностранца и лица без гражданства, а также удостоверение лица без гражданства утрачивают силу в случаях.