• 19951 marta o'qildi
Xalqaro tijorat arbitrajiga taraflarning kelishuviga binoan tijorat xususiyatiga ega bo‘lgan ham shartnomaviy, ham shartnomadan tashqari barcha munosabatlardan yuzaga keladigan nizolar berilishi mumkin.
Arbitraj — doimiy arbitraj muassasasi yoki muayyan nizoni hal qilish uchun tashkil etiladigan arbitraj sudi tomonidan amalga oshirilishidan qat’i nazar, nizoni hal etish tartib-taomili.
Agar:
1) arbitraj kelishuvi taraflarining tijorat korxonalari uni tuzish paytida turli davlatlarda joylashgan bo‘lsa; yoki
2) quyidagi joylardan biri taraflar o‘z tijorat korxonalariga ega bo‘lgan davlatdan tashqarida joylashgan bo‘lsa:
a) arbitraj joyi, agar u arbitraj kelishuvida yoki unga muvofiq belgilangan bo‘lsa;
b) tijorat munosabatlaridan kelib chiqadigan majburiyatlarning katta qismi ijro etilishi kerak bo‘lgan har qanday joy yoki nizo predmeti bilan ko‘proq chambarchas bog‘liq bo‘lgan joy; yoki
3) taraflar arbitraj kelishuvining predmeti bittadan ko‘proq mamlakat bilan bog‘liq ekanligi to‘g‘risida to‘g‘ridan-to‘g‘ri kelishib olgan bo‘lsa, arbitraj xalqaro deb hisoblanadi.
Agar taraflar boshqacha shartlashmagan bo‘lsa, biror-bir tarafning iltimosiga ko‘ra arbitraj sudi ta’minlash choralarini belgilashi mumkin.
Ta’minlash chorasi, u arbitraj hal qiluv qarori shaklida yoki biror-bir boshqa shaklda belgilanganligidan qat’i nazar, har qanday vaqtinchalik choradan iborat bo‘lib, uning yordamida nizoni uzil-kesil hal qiladigan qaror qabul qilinishidan oldingi har qanday paytda arbitraj sudi u yoki bu tarafning:
• nizo hal etilayotganda mavjud bo‘lgan holatni yoki nizo hal etilguniga qadar mavjud bo‘lgan holatni saqlab turishi yoki tiklashi;
• hozirgi yoki muqarrar zararning yoki arbitrajning o‘ziga etadigan zararning oldini olish maqsadida choralar ko‘rishi yoki bunday zarar etkazishi mumkin bo‘lgan choralarni ko‘rishdan tiyilishi;
• aktivlarni saqlash uchun mablag‘larni arbitrning keyinchalik qabul qilinadigan hal qiluv qarori bu mablag‘lar hisobidan ijro etilishi mumkin bo‘lishi uchun berishi;
• ishga taalluqli bo‘lishi va nizoni hal qilishda muhim ahamiyatga ega bo‘lishi mumkin bo‘lgan dalillarni saqlashi to‘g‘risida farmoyish beradi.
Agar taraflar boshqacha shartlashmagan bo‘lsa, taraf ta’minlash chorasini belgilash to‘g‘risidagi iltimosni so‘ralayotgan ta’minlash chorasining maqsadlariga zarar etkazmaslik majburiyatini biror-bir tarafning zimmasiga yuklatuvchi dastlabki qarorni chiqarish haqidagi ariza bilan birga, har qanday boshqa tarafni xabardor qilmagan holda taqdim etishi mumkin.
Agar arbitraj sudi ta’minlash chorasini belgilash to‘g‘risidagi iltimos bo‘yicha axborotni ushbu chora qaysi tarafga nisbatan belgilanayotgan bo‘lsa, o‘sha tarafga oldindan oshkor etish bunday choraning maqsadlariga zarar etkazishi mumkin deb hisoblasa, dastlabki qarorni chiqarishi mumkin.
Arbitraj joyi
Agar taraflar boshqacha shartlashmagan bo‘lsa, muayyan nizoga taalluqli arbitraj muhokamasi ushbu nizoni arbitrajga topshirish to‘g‘risidagi iltimos javobgar tomonidan olingan kunda boshlanadi.

• 19953 количество просмотров
В международный коммерческий арбитраж по соглашению сторон могут передаваться споры, возникающие из всех отношений коммерческого характера, как договорных, так и не договорных.
Арбитраж - процедура разрешения спора, независимо от того, осуществляется ли она постоянным арбитражным учреждением или арбитражным судом, создаваемым для разрешения конкретного спора
Арбитраж является международным, если:
1) коммерческие предприятия сторон арбитражного соглашения в момент его заключения находятся в различных государствах; или
2) одно из следующих мест находится за пределами государства, в котором стороны имеют свои коммерческие предприятия:
а) место арбитража, если оно определено в арбитражном соглашении или в соответствии с ним;
б) любое место, где должна быть исполнена значительная часть обязательств, вытекающих из коммерческих отношений, или место, с которым наиболее тесно связан предмет спора; или
3) стороны прямо договорились о том, что предмет арбитражного соглашения связан более чем с одной страной.
Если стороны не договорились об ином, арбитражный суд может, по просьбе какой-либо стороны, предписать обеспечительные меры.
Обеспечительная мера представляет собой любую временную меру - независимо от того, предписана ли она в форме арбитражного решения или в какой-либо иной форме, при помощи которой в любой момент, предшествующий принятию решения, которым окончательно урегулируется спор, арбитражный суд распоряжается о том, чтобы та или иная сторона:
• поддерживала или восстановила положение, существующее или существовавшее до разрешения спора;
• приняла меры с целью предупреждения нынешнего или неизбежного ущерба, или ущерба самому арбитражу или воздерживалась от принятия мер, которые могут причинить такой ущерб;
• предоставила средства для сохранения активов, за счет которых может быть исполнено последующее арбитражное решение;
• сохраняла доказательства, которые могут относиться к делу и иметь существенное значение для урегулирования спора.
Если стороны не договорились об ином, сторона может представить, без уведомления любой другой стороны, просьбу о предписании обеспечительной меры вместе с заявлением о вынесении предварительного постановления, предписывающего какой-либо стороне не наносить ущерба целям запрашиваемой обеспечительной меры.
Арбитражный суд может вынести предварительное постановление, если он сочтет, что предварительное раскрытие информации по поводу просьбы о предписании обеспечительной меры стороне, в отношении которой она предписывается, может нанести ущерб целям такой меры.
Место арбитража.
Если стороны не договорились об ином, арбитражное разбирательство в отношении конкретного спора начинается в день, когда просьба о передаче этого спора в арбитраж получена ответчиком.