• 14184 marta o'qildi
O‘zbekiston hududida O‘zbekiston fuqarolari bilan chet el fuqarolari yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar o‘rtasidagi, shuningdek chet el fuqarolari o‘rtasidagi nikohdan ajratish umumiy asoslarda amalga oshiriladi.
• O‘zbekiston hududidan tashqarida yashab turgan O‘zbekiston fuqarosi O‘zbekiston hududidan tashqarida yashab turgan eri (xotini) bilan tuzilgan nikohdan, mazkur shaxs qaysi davlat fuqarosi ekanligidan qat’i nazar, O‘zbekiston sudida ajralishga haqlidir.
• FHDYo organlarida nikohdan ajralish mumkin bo‘lgan hollarda bunday nikohdan ajralish O‘zbekistonning diplomatik vakolatxonalarida yoki konsullik muassasalarida amalga oshirilishi mumkin.
• Chet el davlat sudi tomonidan qonuniy kuchga kirgan hal qiluv qaror asosida O‘zbekiston fuqarosi bilan nikohdan ajratish (qaror qachon chiqqanidan qat’i nazar) ariza beruvchining turar joyidagi FHDYo organida qayd etiladi.

• 14559 количество просмотров
Расторжение брака между гражданами Республики Узбекистан и иностранными гражданами или лицами без гражданства, а также брака между иностранными гражданами на территории Республики Узбекистан производится на общих основаниях.
Гражданин Республики Узбекистан, проживающий за пределами территории Республики Узбекистан, вправе расторгнуть брак с проживающим за пределами территории Республики Узбекистан супругом (супругой), независимо от его гражданства, в суде Республики Узбекистан.
В случае, если в соответствии с законодательством Республики Узбекистан допускается расторжение брака в органах ЗАГС, брак может быть расторгнут в дипломатических представительствах или в консульских учреждениях Республики Узбекистан.
Расторжение брака с гражданином Республики Узбекистан, произведенное судом иностранного государства на основании вступившего в законную силу решения (независимо от времени его вынесения), регистрируется в органе ЗАГС по месту жительства заявителя.