• 34797 marta o'qildi
• tarixiy va milliy an’analarga rioya qilish maqsadida familiyasi, ismi, otasining ismini yozdirish istagi bo‘lganda;
Dalolatnoma yozuvlariga o‘zgartirish kiritish haqidagi arizalarni ko‘rib chiqish joyi
• Dalolatnoma yozuvlariga o‘zgartirishlar, tuzatishlar va qo‘shimchalar kiritish etarli asoslar mavjud bo‘lganda va manfaatdor shaxslar o‘rtasida nizo bo‘lmaganda, ushbu yozuvlar saqlanayotgan joydagi, agar ular O‘zbekiston Respublikasi hududida tuzilgan bo‘lsa, FHDYo organi tomonidan amalga oshiriladi.
• 16 yoshga to‘lgan shaxslarning tug‘ilish, nikoh tuzish, nikohdan ajralishni qayd etish daftarlariga o‘zgartirishlar kiritish ularning arizalariga binoan amalga oshiriladi.
• 16 yoshga to‘lmagan shaxslarning tug‘ilish haqidagi yozuvlar daftariga o‘zgartirishlar kiritish ularning ota-onasi arizasiga binoan amalga oshiriladi.
• O‘zbekiston Respublikasi hududidan tashqarida tuzilgan fuqarolik holati dalolatnomalari yozuvlariga tuzatishlar kiritish haqidagi arizalar ariza beruvchining yashash joyidagi FHDYo organida ko‘rib chiqiladi.
• O‘zbekiston Respublikasining chet elda turuvchi fuqarolarining dalolatnoma yozuvlariga o‘zgartirishlar, tuzatishlar va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi arizalari ushbu Qoidalarda belgilangan tartibda O‘zbekiston Respublikasining konsullik muassasalari tomonidan ko‘rib chiqiladi.
Dalolatnoma yozuviga o‘zgartirishlar, tuzatishlar va qo‘shimchalar kiritish muddatlari
• Dalolatnoma yozuviga o‘zgartirishlar, tuzatishlar va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi ariza FHDYo organi tomonidan, ariza tushgan kundan boshlab 10 kun mobaynida ko‘rib chiqilishi kerak.
• Uzrli sabablar (o‘zgartirish kiritish zarur bo‘lgan yozuvlar nusxalari olinmaganda va boshqa hollarda) mavjud bo‘lganda FHDYo organi mudiri tomonidan ushbu muddat 1 oygacha muddatga uzaytirilishi mumkin.
FHDYo organining dalolatnoma yozuvlariga o‘zgartish, tuzatish va qo‘shimchalar kiritishni rad etish to‘g‘risidagi xulosasi ustidan sudga shikoyat qilinishi mumkin.
O‘zbekistonning xorijiy davlatlardagi konsullik muassasalari bilan tanishish uchun quyidagi havolaga o‘ting.

• 34798 количество просмотров
• при наличии желания записать фамилию, имя и отчество в целях соблюдения исторических и национальных традиций на основании исторических и национальных традиций;
Место рассмотрения заявлений о внесении изменений, исправлений, дополнений в актовые записи
• Внесение изменений, исправлений и дополнений в записи актов при наличии достаточных оснований и при отсутствии спора между заинтересованными лицами производится органами ЗАГС по месту нахождения этих записей, если они составлялись на территории Республики Узбекистан.
• Внесение изменений в записи актов о рождении, заключении брака, расторжении брака лиц, достигших 16 лет, производится по их заявлению.
• Внесение изменений в запись акта о рождении в отношении лиц, не достигших 16 лет, производится по заявлению их родителей.
• Заявления об изменении, исправлении, дополнении актовых записей, составленных за границей Республики Узбекистан, рассматриваются органами ЗАГС по месту жительству заявителя.
• Заявления граждан Республики Узбекистан, находящихся за границей, об изменении, исправлении, дополнении актовых записей рассматриваются консульскими учреждениями
Сроки внесения изменений, исправлений, дополнений в актовые записи
• Заявление о внесении изменений, исправлений и дополнений в запись акта должно быть рассмотрено органом ЗАГС в течение 10 дней со дня его поступления.
• При наличии уважительных причин (неполучение копий записей, в которые необходимо внести изменения, и других) срок рассмотрения заявления может быть увеличен до одного месяца заведующим органом ЗАГС.
Заключение органа ЗАГС об отказе внести изменения, исправления, дополнения в книгу записей актов гражданского состояния может быть обжаловано в судебном порядке.
Для ознакомления с консульскими учреждениями Республики Узбекистан за рубежом перейдите по следующей ссылке.