• 153638 marta o'qildi
Shoshilinch tibbiy yordam ko‘rsatish davlat xizmati ham voqea yuz bergan joyning o‘zida, ham to‘satdan paydo bo‘lgan kasalliklar, surunkali kasalliklarning keskinlashishi, baxtsiz hodisalar, mayib bo‘lishlar va zaxarlanishlar, homiladorlik va tug‘ruq vaqtida murakkab ahvolga tushish ortida fuqarolarning yoki atrofdagilarning sog‘lig‘i yoki hayotiga xavf soluvchi holat yuz bergan vaziyatlarda statsionarga olib borishda katta yoshdagi va bolalar yoshidagi aholiga kunu tun tibbiy yordam ko‘rsatishga mo‘ljallangan.
Shifokorni chaqirish shoshilinch tibbiy yordam ko‘rsatish uchun zarur bo‘lganda amalga oshiriladi. Ushbu xizmatdan tunu kun foydalanish mumkin.
Shifokorni shoshilinch ravishda chaqirish uchun bemor yoki uning yonida bo‘lgan shaxs yagona qisqa “103” raqamiga qo‘ng‘iroq qilishi yoki voqea haqida boshqacha tarzda xabar berishi zarur. Qo‘ng‘iroq bepuldir.

• 154003 количество просмотров
Государственная служба экстренной медицинской помощи предназначена для оказания круглосуточной скорой медицинской помощи взрослому и детскому населению, как на месте происшествия, так и в пути следования в стационар при состояниях, угрожающих здоровью или жизни граждан или окружающих их лиц, вызванных внезапными заболеваниями, обострением хронических заболеваний, несчастными случаями, травмами и отравлениями, осложнениями беременности и при родах.
Вызов врача осуществляется в случаях необходимости экстренной медицинской помощи. Данная услуга доступна круглосуточно.
Для экстренного вызова врача больному или находящемуся с ним рядом лицу необходимо позвонить в службу скорой медицинской помощи по единому короткому номеру «103» или сообщить о случае другим путем. Звонок бесплатный.
В зависимости от состояния больного, рельефа местности, загруженности бригады скорой медицинской помощи врачу государственной службы экстренной медицинской помощи отводится от 20 до 40 минут для прибытия к больному.